Výtvarník Roman Týc jde sedět

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Na podporu umělce Romana Týce, který je odsouzený za svoji akci s pražskými semafory, vzniklo několik iniciativ. Lidé mu například nahrávají skladby, které by mu chtěli předat na cestu do cely. Píší také prezidentovi republiky, aby zvážil udělení milosti umělci. Autor nechce zaplatit pokutu určenou soudem, protože odmítá, že by jeho jednání bylo trestným činem. Zvolil si raději měsíční vězení, v pátek tedy pravděpodobně nastoupí do pankrácké věznice.

"Chtěl bych nastoupit v pátek, oficiální výzvu ale soud vystaví prý až dnes," řekl dnes Týc. Soudce Roman Podlešák řekl, že Týc dnes výzvu k nástupu do vězení převzal. Před pěti lety na několika semaforech v Praze Roman Týc, vlastním jménem David Hons, vyměnil červené a zelené postavičky a nahradil je figurkami v různých žertovných pozicích. Soud jej odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor uhradil, pokutu ale platit nechce, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin.

Pražská radní Aleksandra Udženija by chtěla Týcovy figurky na některé semafory v Praze umístit. "Umělecký projekt se semafory mě osobně velice oslovil," uvedla v prohlášení. "Byla bych ráda, kdybychom našli v Praze vhodné místo, kde by pan Týc mohl v tomto smyslu svobodně tvořit bez hrozby represe ze strany státu." Je ale otázkou, zda bude chtít Týc "svobodně tvořit" na místě, které mu magistrát určí.

Bez pocitu strachu

Redakce internetové stránky www.protisedi.cz píše otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi. "Rádi bychom Vás proto požádali, abyste zvážil udělení prezidentské milosti, a umožnil tak výtvarníkovi dále tvořit bez pocitu strachu z toho, že když bude jeho umění radikální, octne se ve vězení spolu s opravdovými kriminálními živly," stojí v něm. 
Autoři jiné internetové výzvy uvádějí, že chtějí jít do vězení symbolicky s Týcem. Žádají proto všechny hudebníky a kapely, kterým není tahle situace lhostejná, aby poslali jednu svoji skladbu jako výraz solidarity. Všechny skladby se nahrají do přehrávače, který si Týc s sebou může vzít.

Na sociální síti Facebooku zase vznikl nápad upéct Týcovi bábovku a přijít s ní před věznici, případně ji do vězení odsouzenému poslat i se zapečeným pilníkem. Výzva je adresována "těm, komu není lhostejno, že grázlové dostávají milosti a umělci jsou posíláni do basy".

Roman Týc patří mezi zakládající členy skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Známá je zejména simulovaným atomovým výbuchem odvysílaným v televizi. Události následující poté jsou podobné jako v případě semaforů - zatímco skupina dostala za akci cenu od Národní galerie, byli její členové před soudem; nakonec ale akce neskončila ani jako přestupek. Stejně tak Týcovy semafory dostaly první cenu na vídeňském festivalu Sidewalk cinema, v ČR byl jejich autor odsouzen.

Tagy: vězení umělec autor

Zdroje: ČTK