Výpadek proudu ponořil Caracas do temnoty

- Aktuality autor: Danica Klein

Rozsáhlý výpadek proudu v noci na dnešek ponořil do temnoty venezuelské hlavní město Caracas a další místa v zemi. Prezident Nicolás Maduro prohlásil, že mohlo jít o sabotáž a útok proti jeho socialistické vládě. 

Výpadek proudu, Caracas

Výpadek proudu, Caracas,zdroj: AP

Venezuelu trápí výpadky elektřiny pravidelně, ale metropole jich je obvykle ušetřená. V Caracasu nyní plošný výpadek trval asi deset minut; poté oznámil ministr energetiky Jesse Chacón ve státní televizi, že proud byl ve většině města obnoven. Připustil, že některé oblasti jsou stále bez proudu, neupřesnil ale které. 

V době, kdy se Caracas ponořil do tmy, bylo slyšet, jak lidé tlučou do hrnců, což je v zemi běžný způsob protestu. Ministr energetiky uvedl, že výpadek vycházel z centrální části Venezuely. Ve stejné oblasti začal výpadek proudu i letos v září; po něm se bez elektřiny ocitlo 70 procent země. 

Výpadek začal krátce po osmé hodině večerní, kdy prezident Maduro v televizi pronášel projev o svém plánu boje proti inflaci. Maduro poté napsal na internet, že společně se svými poradci sleduje "podivný výpadek proudu, který se stal na stejném místě jako poslední sabotáž". "Žádám obyvatele, aby zůstali bdělí," dodal prezident na svém účtu na sociální síti Twitter. 

Tagy: Venezuela Caracas výpadek elektřiny

Zdroje: ČTK