Video s vraždícím 'lvíčetem chalífátu' byl prý padělek

- Aktuality autor: roj

Video, na kterém v lednu radikálové z hnutí Islámský stát ukázali, jak dva ruské špiony zastřelil dvanáctiletý chlapec, je podle německé Spolkové zpravodajské služby (BND) podvrh. Propagandistické video mělo údajně sloužit k verbování dalších dětí do "služby chalífátu".

Dvanáctiletý chlapec údajně špiony nezabil (Ilustrační snímek)

Dvanáctiletý chlapec údajně špiony nezabil (Ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Pravdu o záznamu se chystá v pondělí večer odvysílat stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR). V dokumentu nazvaném "Samé lži nebo co? Když se zprávy stávají zbraní" experti z BND - kteří pro připravovaný dokument nahrávku důkladně analyzovali - dospěli k závěru, že videozáznam ve skutečnosti nezachycuje usmrcení dvou údajných ruských špionů.

"Můžeme vyloučit, že ti dva muži byli během pořizování videonahrávky skutečně zavražděni," říká podle agentury DPA nejmenovaný pracovník BND. Video bylo podle něj pořízeno zřejmě se záměrem pouze naverbovat další dětské bojovníky nebo zastrašit skutečné špiony.

V polovině ledna radikálové z hnutí IS zveřejnili na internetu sedmiapůlminutový záznam, zachycující údajně, jak malý chlapec zastřelil dva ruské agenty.

Na videu muži nejprve rusky uvádějí, že je do Sýrie vyslala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) s úkolem shromažďovat informace o ruskojazyčných bojovnících IS. Výpovědi údajných ruských agentů byly opatřeny anglickými a arabskými titulky.

Ve druhé části videa, která se odehrává ve volné krajině, muži klečí zády k vousatému džihádistovi a chlapci, kterému je odhadem 12 let. Džihádista chlapce vybídne k činu a hoch oba klečící muže střelí pistolí do zátylku. Pravost záznamu tehdy nebyla ověřena.

Džihádisté z hnutí Islámský stát ovládají rozsáhlá území v Iráku a Sýrii. Jeho přívrženci začali loni vraždy západních rukojmích natáčet na video, a využívat je tak jako součást své propagandy.

Takto zveřejnili záběry smrti Američana Petera Kassiga, ale i předchozích vražd amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a britských humanitárních pracovníků Alana Henninga a Davida Hainese.

Tagy: Sýrie Německo zahraničí Islámský stát (IS) terorismus a násilí manipulace a propaganda

Zdroje: ČTK