Katolická církev vzala částečně na milost rozvedené, gaye ne

- Aktuality autor: roj

Vatikánská synoda přijala o víkendu dokument, který zlepší postavení rozvedených a znovu sezdaným katolíků v katolické církvi. Celkově ale papež František a jeho liberální křídlo u biskupů narazili. Nepodařilo se prosadit, aby měli rozvedení automatické právo na přijímání, ani zmírnění přístupu k homosexuálům.

Biskupové podpořili kroky papeže Františka jen částečně

Biskupové podpořili kroky papeže Františka jen částečně,zdroj: Profimedia.cz

Biskupové z celého světa přijali na závěr třítýdenního zasedání charakterizovaného hledáním kompromisu mezi postoji konzervativců a liberálního křídla závěrečné usnesení.

Františkův názor reprezentovaný progresivnější skupinou biskupů převážil v přístupu k rozvedeným, jimž dokument otevírá dosud zavřené dveře do řad katolických věřících.

Pontifik, který se letos vyslovil pro větší otevřenost k dosud církví nepřijímaným skupinám jako jsou právě znovu sezdaní, tak získal podporu pro případné další kroky ohledně tohoto citlivého tématu.

Kvůli odporu tradicionalistů se však nepodařilo do usnesení prosadit zmínku o tom, že by duchovní měli automaticky při mši umožňovat rozvedeným a znovu sezdaným věřícím přijímání, což bylo důležitým tématem synody.

Katolická doktrína v současnosti zapovídá podruhé sezdaným přijímání, neboť považuje za platné pouze první manželství a sex s druhým partnerem proto bere jako hřích cizoložství.

Na synodě neuspěla ani snaha o zmírnění přístupu vůči gayům a lesbám. Někteří biskupové sice navrhovali, aby bylo do textu zahrnuta věta nazývající homosexuály "bratry, sestrami a kolegy", avšak bezvýsledně.

Zástupci řady zemí toto téma nadále považují za tabu a jakoukoli vstřícnou zmínku o homosexuálech nepřipustili.

Tagy: zahraničí Vatikán katolická církev papež František víra a náboženství děti a rodina

Zdroje: ČTK