Věznice do dnešního poledne propustily 2930 odsouzených

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Soudci již pravomocně rozhodli o propuštění 3687 lidí, řekl dnes novinářům ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jeho náměstek Daniel Volák, který vede koordinační skupinu k amnestii, doplnil, že nejvíce případů již projednali soudci v nápravných zařízeních Heřmanice, Pankrác a Příbram. 

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

"Jsme s průběhem spokojeni, a očekáváme, že ještě dnes v noci a zítra během dne (v pátek) bude probíhat propuštění odsouzených na svobodu," uvedl Volák. Také podle Blažka zatím technicky vše funguje dobře. Vězeňská služba pak podle svého generálního ředitele Petra Dohnala propouští vězně nepřetržitě, musela se ale vyrovnávat i se složitějšími situacemi. Například převážela 30 odsouzených z vězeňských nemocnic do civilních. 

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček pak upozornil, že soudci budou mít po rozhodování o propuštění vězňů před sebou ještě zhruba dvě třetiny práce. Budou muset začít jednat o lidech s krátkými podmíněnými a alternativními tresty. Podle šéfa Probační a mediační služby Pavla Šterna se amnestie vztahuje na zhruba 12.000 trestů obecně prospěšných prací a 340 trestů domácího vězení. 

Prezident Václav Klaus také v rámci amnestie nařídil zastavit trestní stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení. Týká se to i některých hospodářských kauz s vysokou škodou. Vzápětí se proto ze strany veřejnosti a některých právníků objevily obavy, že se poškození v těchto případech nedomůžou náhrady škody. Blažek proto dnes uvedl, že Česká advokátní komora bude těmto poškozeným poskytovat bezplatnou právní pomoc. Pomůže také dalším lidem, kteří si nebudou jisti, zda se jich amnestie dotýká. 

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva by měla nápravná zařízení dohromady propustit přes 7000 vězňů. Nejvíce, 217, jich již odešlo z Jiřic.

Tagy: vězení amnestie

Zdroje: ČTK