Brutálně znásilněná studentka medicíny chtěla otevřít nemocnici

- Aktuality autor: Danica Klein

Svět ji zná jako "oběť hromadného znásilnění". Rodina indické studentky, která koncem prosince zemřela na následky těžkých zranění způsobených násilníky, si ale dívku pamatuje především jako statečnou ženu, jež chtěla pomáhat chudým lidem ze svého kraje. Píše o tom zpravodajský server BBC. 

Protesty v Indii

Protesty v Indii,zdroj: telegraph.co.uk

Mladá Indka, která v sobotu podlehla zraněním, jež utrpěla při brutálním hromadném znásilnění a zbití v autobuse v Dillí, studovala v indické metropoli medicínu. Pocházela však z jedné z nejubožejších oblastí země ležící v severoindickém státě Uttarpradéš. Jejím snem bylo v budoucnu postavit nemocnici ve své rodné vsi. 

"Byla statečná, ničeho se nebála a byla plná života," řekl o dceři její otec poté, co dívčini rodiče a bratři v pondělí rozprášili popel studentky do řeky Gangy. 

Rodina se přestěhovala v roce 1983 do Dillí za lepšími životními podmínkami. 23letá dívka viděla ve vzdělání prostředek, jak zlepšit ekonomickou situaci rodiny. "Chtěla být lékařkou od té doby, co si začala hrát s panenkami," uvedl otec. "Opakoval jsem jí, že nemohu platit její vzdělání, ale ona neustoupila," dodal. Rodina nakonec prodala pozemky v rodné vesnici a z peněz školu uhradila. 

Bratr, který jako poslední s dívkou před útokem mluvil, popsal svou sestru jako milující a nesmírně pracovitou. "Studovala dnem i nocí. Ani jsme netušili, kdy spí a kdy je vzhůru," řekl. 

Vzpomínka na drobné hádky přivádí bratra oběti k slzám. "Většinou jsme se hádali o dálkové ovládání k televizi. Měla ráda romantické seriály a reality show," upamatoval se. 

Krátce před útokem mu sestra telefonovala. "Sestra normálně přicházela domů do osmi večer. Když předpokládala, že se zdrží, většinou zavolala, kdy se vrátí. Toho dne volala kolem sedmé a řekla mi, že se trochu opozdí. Když jsem jí ale volal zpátky po osmé večer, nebrala telefon," vzpomínal bratr. 

Měla chuť na karamely

O pár hodin později rodině telefonovali z nemocnice, kam ji odvezla policie. Rodině bylo sděleno, že dívku "potkala nehoda". Naposledy s ní bratr mluvil o Vánocích v nemocnici. "Ukázala mi pomocí prstů, že míří do nebe," řekl. 

Když nabyla v nemocnici vědomí, prosila prý o jídlo. "Konkrétně měla chuť na karamely. Doktor se jí zeptal, jestli by si nedala místo toho lízátko, a ona odpověděla, že ano," vylíčil dívčin otec. 

Zprávy o tom, že se dcera měla v brzké době vdávat, popřel. "Prohlašovala, že se nevdá, dokud její bratři nedokončí školy," uvedl. Otec nyní chce, aby se bratři soustředili na budoucnost. "Vyzval nás, abychom se koncentrovali na blížící se zkoušky. Ale já nemohu, ztratil jsem sílu cítit a přemýšlet," prohlásil jeden z bratrů.

Tagy: nemocnice Indie znásilnění studentka

Zdroje: ČTK