Varnsdorfští přišli vynadat vedení města

- Aktuality autor: Jan Pastor

Desetkrát tolik lidí než běžně dorazilo na dnešní jednání varnsdorfského zastupitelstva. Na jeho prvním zasedání po propuknutí etnických konfliktů se má schválit několik vyhlášek, které mají stabilizovat situaci ve městě. Místo toho ale občané nadávali politikům. Podle nich právě oni mohou za problémy, které město teď s nepřizpůsobivými Romy má.

Obvykle chodí na varnsdorfské zastupitelstvo okolo deseti diváků, dnes jich bylo přes 100. A vedení města bylo od začátku pod palbou jejich kritiky. "Měli byste odstoupit. Demonstrovat budeme klidně každý týden, aby ti nahoře věděli, že je tu spousta naštvaných, kteří se chtějí vystěhovat jinam," zněla jedna z výtek nespojeného občana.

Vedení města ale na zasedání hájil senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), který coby někdejší starosta Vsetína nechal vystěhovat Romy z centra města na periferii do kontejnerových domů a některé i za hranice Zlínského kraje. "Neexistuje město, krom Prahy, které by tohle umělo dlouhodobě vyřešit. U nás to vypadá, že se to vyřešilo, ale tak to není. Tak dobrý starosta jsem také nebyl a prostředků jsem na to také neměl dost," prohlásil Čunek.

Vznik vyloučených lokalit po celém Česku je systémovým problémem

Přesto zkusil Čunek poradit alespoň nepřizpůsobivé po vsetínském způsobu vystěhovat za město. "Tím přestěhováním z města se neuvěřitelně vypařilo to napětí, které mezi starousedlíky bylo. Oběma stranám to prospělo," řekl.

Podle poslankyně Ivany Řápkové (ODS) je vznik vyloučených lokalit po celém Česku systémovým problémem, který využívají extremisté. "Ale že k nim pak místní inklinují, tomu se divit nelze. Nikdo jiný se jich příliš nezastane," dodala Řápková, jež coby bývalá primátorka Chomutova zavedla exekuce majetku lidí, kteří městu dlužili na poplatcích za služby. Exekutor najatý městem v únoru 2009 zabavil dlužníkům i část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení. Soud poté rozhodl, že to bylo nezákonné.

Tagy: Romové zastupitelstvo varnsdorf

Zdroje: ČTK