Protidrogový koordinátor: Postup strážníků v Praze 1 je správný

- Aktuality autor: Jan Pastor

Výzvy městské policie, aby se drogově závislí shromažďovali u pražského hlavního nádraží, jsou podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila správné. V tiskové zprávě dnes uvedl, že je tento postup bezpečnější, než kdyby se narkomani pohybovali na nedalekém Václavském náměstí.

České dráhy ale s takovým řešením nesouhlasí. Považují ho za nesystémové. Strážníci narkomanům v centru města rozdávají dopis, v němž se uvádí, že v parku u nádraží je hlídky nebudou příliš často kontrolovat. Na zadní straně dokumentu je navíc vyznačena mapa s místem, které leží vedle budovy hlavního nádraží.

Stejný postup prý s úspěchem uplatňují i jiná evropská města.

"Je zřejmé, že mohou existovat pochybnosti o takovém přístupu k drogově závislé komunitě. My ovšem pracujeme se studiemi, které dokládají, že se tento způsob nepřímé kontroly otevřené drogové scény po všech stránkách vyplatí," uvedl Vobořil. Stejný postup prý s úspěchem uplatňují i jiná evropská města. Na vyhrazených místech by podle něj měli závislí mít k dispozici pomoc sociálních pracovníků, psychologů a lékařů.

"Denně hlavním nádražím projde až 100 tiscí cestujících, pro které to rozhodně není příjemná zpráva," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. "Není to systémové řešení, ale přesouvání problému z jednoho frekventovaného místa na jiné frekventované místo," doplnila.

Tagy: policie narkomani

Zdroje: ČTK