Válka, která zabíjí i mrtvé

MAGAZÍN - Magazín autor: von

Přežily více než dva tisíce let, ale nyní jim hrozí zánik. Vzácná univerzitní sbírka mumií v jemenské metropoli Saná je kvůli vleklé občanské válce v Jemenu v ohrožení. Unikátní nález starý jen pár desítek let přitom podává svědectví o zapomenuté civilizaci, kterou obdivovali i staří Římané. Je další a nečekanou obětí jemenské války. Archeologové se ho snaží ze všech sil zachránit, i když jim k tomu chybějí základní prostředky. 

Více než dva tisíce let staré mumie bojují v jemenském hlavním městě o přežití

Více než dva tisíce let staré mumie bojují v jemenském hlavním městě o přežití,zdroj: Profimedia.cz

Malá sbírka mumií podává svědectví o málo známé civilizaci, která žila v období 400 let před naším letopočtem v oblasti dnešního Jemenu. Římané ji pro její bohatství a prosperitu nazvali Arabia Felix (Šťastná Arábie).

Nabalzamovaná těla mužů a žen, z nichž některá se zachovala i se zuby a vlasy, přitahovala po desetiletí návštěvníky Saná. Ostatky lidí, kteří žili před 2000 lety, byly objevena náhodně při archeologických vykopávkách v 80. a 90. letech.

Od roku 2014 se ale v Jemenu bojuje a hlavní město od té doby zůstalo v rukou povstaleckých šíitů. Země se potýká s častými odstávkami elektřiny, většinu přístavů ovládají šíité, což komplikuje zásobování. Za těchto podmínek archeologové zoufale bojují o udržení mumií v dobrém stavu.

Jemenská výspa civilizace

"Jsou to hmatatelní svědci dějin jednoho národa. Teď je poznamenává válka. Mumie musejí být uchovány v kontrolovaném prostředí a je potřeba o ně pravidelně pečovat, což znamená například provádět každých šest měsíců desinfekci. Některé se začaly rozkládat, protože nejsme schopni zajistit plynulou dodávku elektřiny ani chemikálie potřebné ke konzervaci. Snažíme se také odstranit zápach," řekl Abdar Rahmán Džaralláh z archeologického oddělení univerzity v Saná.

Odborníky podle něj neznepokojuje pouze stav mumií, ale i zdraví těch, kdo s nimi manipulují.

Vlivem konfliktů jsou ohroženy blízkovýchodní archeologické sbírky a muzea od syrské Palmýry až po jemenskou metropoli Saná. Ta je od roku 1986 zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO a nynější válka tamní cenné památky vážně ohrožuje. V konfliktu proti sobě stojí šíitští povstalci a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

ČTĚTE TAKÉ: Století barbarství

Město Saná, které se rozkládá na kamenitém terénu ve výšce 2200 metrů nad mořem, je nepřetržitě obýváno už 2500 let a je významnou památkou islámské tradice. Je v něm 100 starých mešit a 6000 domů postavených do 11. století.

Historická část města je proslavená několikapatrovými domy vystavěnými z barevných čedičových kamenů a opařených okny s mnohabarevnými skly. Jedna část starého města byla zničena při náletu arabské koalice v roce 2015. O život tehdy přišlo pět lidí a zničeny byly středověké domy i osmanská pevnost.

Chybí odborníci i vzácné předměty

Památky plení nejen boje, ale i zloději. Švýcarské úřady loni zachytily cenné archeologické předměty pocházející z Jemenu, Sýrie a Libye.

Kvůli ohroženým mumiím se jemenští archeologové obrátili na politické strany i mezinárodní organizace a požádali je o pomoc při konzervaci mumií. Obávají se, že s blížícím se létem hrozí další zkáza. Odborník na obnovu památek Fahmí Arikí řekl, že by Jemen potřeboval odborníky, kteří pomohou zachránit 12 mumií nacházejících se v univerzitním muzeu a 12 dalších, které jsou v Národním muzeu v Saná.

Na výzvy zatím nikdo nereagoval, ale Jemenci neztrácejí naději. "Naše kultura a dějiny nikdy nezmizí. V Jemenu je spousta archeologických nalezišť a na objevení čeká mnoho dalších mumií," uvedl Džaralláh.

Tagy: zahraničí archeologie Jemen mumie války a ozbrojené konflikty konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK