V plzeňské věznici se oběsil mladík

- Aktuality autor: red

Ve věznici v Plzni na Borech se v pátek večer oběsil třiadvacetiletý vězeň. Cizí zavinění policie na místě vyloučila.

Muže, kterého objevila vězeňská služba před 17:30 v bezvědomí, se lékařům nepodařilo a oživit a po půlhodině zemřel, jak sdělila mluvčí krajského policejního ředitelství Jana Václavová.

Podle některých informací se vězeň domníval, že ho kvůli rušení některých trestů propustí na Nový rok domů, a když se tak nestalo, spáchal sebevraždu. Tuto verzi motivu ale nepotvrdila ani policie, ani mluvčí věznice Jana Bartošová.

Od 1. ledna 2010 platí nový trestní zákoník, který ruší některé tresty. Vězení proto v pátek opustilo zhruba 290 vězňů, z toho jich z borské věznice odešlo dopoledne celkem 16.

Čísla by se podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera neměla podstatně měnit, definitivní suma má být známá v pondělí. K páteční 20:00 bylo propuštěno 285 lidí z výkonu trestu a šest vazebně stíhaných, dalších 66 odsouzených nemusí nastoupit trest odnětí svobody.

"Zhruba 170 odsouzených, na které se vztahuje zánik trestnosti, zůstává ve věznicích za jinou trestnou činnost," sdělil Káčer.

Trestní zákoník, který nabyl účinnosti na Nový rok, ruší například trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výrobu lihovin nebo pytláctví se škodou menší než 5000 korun.

Propuštěni mají být i lidé odsouzení jako recidivisté za krádeže nepřesahující výši 5000 korun. Podle nového trestního zákoníku se bude pachatel zodpovídat pouze z přestupku, za nějž mu vězení nehrozí.

Zdroje: ČTK