V Libyi pat nenastal, ohradilo se vedení NATO

- Aktuality autor: Jakub Procházka

NATO nesouhlasí s názorem, že se Libye ocitla politicky nebo vojensky v patové situaci, jak ve čtvrtek tvrdil americký generál Carter Ham. Řekla to v pátek mluvčí NATO Oana Lungescuová. Aliance přiznala další omyl při útoku, který stál životy povstalců.

Severoatlantická aliance přiznala, že její letadla ve čtvrtek omylem bombardovala povstalce ve východní části země. Zahynulo přitom pět lidí, z toho dva lékaři. 

NATO událost prověřilo a admirál Russell Harding řekl, že letadla mířila na tanky. Aliance prý dosud netušila, že povstalci operují i s tanky, takže je považovala za Kaddáfího oddíl. NATO se za to odmítá omluvit, protože za omyl prý nenese odpovědnost.

Původně se nevylučovala ani možnost, že nálet provedlo letadlo armády Muammara Kaddáfího. I to by ale znamenalo selhání aliance, jelikož z pověření Rady bezpečnosti OSN má zajistit kromě ochrany civilistů také bezletovou zónu nad Libyí. 

Kaddáfího síly se chrání civilisty

Ham, který velel počáteční fázi náletů na Libyi, ve čtvrtek poukázal na to, že Kaddáfí začal své oddíly "chránit" před nálety zaujetím pozic v oblastech obývaných civilisty, a vyjádřil názor, že vznikla patová situace. Podle dalších zpráv také Kaddáfího oddíly přestaly používat nejtěžší techniku a pohybují se v lehčích vozech.

Z hlediska NATO jsou pro civilisty nejnebezpečnější tanky, což vysvětluje také rozhodnutí pro čtvrteční útok. Povstalci na výzvu NATO natřeli na své automobily oranžové znaky, aby je letci ze vzduchu jasně rozeznali od Kaddáfího sil. 

Civilisté prchají z Adžedabíje

Mluvčí NATO Lungescuová řekla, že v Libyi nejde o žádnou slepou uličku, nýbrž právě o opak. Mezinárodní koalici se prý daří při hledání politického řešení. "Víme, že čistě vojenské řešení neexistuje," sdělila a připomenula schůzku, která se má o Libyi příští týden konat v Kataru. Přítomen jí bude také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle Hardinga podnikla letadla NATO v minulých 48 hodinách 318 letů a zaútočila na 23 cílů. 

Na bojišti je situace nepřehledná. Civilisté od čtvrtka prchají z Adžedábíje, k níž se podle zpráv z téhož dne blíží Kaddáfího vojáci. Město ovládla panika a dnes byly jeho ulice prázdné. Podle dnešních informací z tábora povstalců je fronta stále mezi Adžedábíjou a Brigou. Města jsou od sebe vzdálena 80 kilometrů. 

Rada OSN pro lidská práva hodlá v neděli do Libye vyslat tři vyšetřovatele, aby prověřili zprávy o porušování lidských práv oběma válčícími stranami. Podle UNICEF je velmi špatná situace v Misurátě a odstřelovači tam pálí i po dětech. Ve městě dochází voda a léky, v těžkých a dlouhodobých bojích zahynuly stovky lidí.

NATO: Povstalci nás nemohou považovat za svoje letectvo

Mezinárodní výbor Červeného kříže vyslal své pracovníky, aby zprávy o útocích na děti ověřili. Misuráta je jediné z měst na západě, o něž opozice ještě bojuje, ostatní západolibyjská města má v rukou Kaddáfí. Loď vyslaná Červeným křížem má k Misurátě doplout do 24 hodin. 

Některé agentury píší o rostoucím napětí mezi povstalci a NATO. Mnozí z protikaddáfíovských bojovníků tvrdí, že aliance dělá pro opozici velmi málo. "Nechceme už NATO, pryč s ním," volali podle agentury AP někteří z nich. 

Nejmenovaný zdroj aliance agentuře AP řekl, že v NATO roste znepokojení nad povstaleckým pojetím mandátu aliance. Příliš mnoho jich prý NATO považuje za něco jako letectvo opozice. "Snažíme se k nim dostat informaci o tom, co děláme a čeho se snažíme dosáhnout," řekl. Mandát RB OSN hovoří jenom o prevenci útoků na civilisty a zajištění bezletové zóny. 

Německo: Zúčastníme se humanitárních operací

Německo oznámilo, že se zúčastní humanitární mise v Libyi, avšak nikoli bojových operací. Berlín od počátku s nálety nesouhlasil a Německo se v RB OSN zdrželo hlasování o rezoluci. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové dnes řekl, že se němečtí vojáci budou podílet na zásobovacích misích a na evakuaci raněných. 

Ruský deník Komsomolskaja Pravda oznámil, že libyjští povstalci zajali u Adžedábíje dva jeho reportéry. Redakce o nich zatím další zprávy nemá.

Tagy: boje kaddafi Libye

Zdroje: ČTK