Eurozóna: Portugalsku pomůžeme, jen když přijme další úspory

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropská unie Portugalsku půjčí potřebné peníze jen v případě, že země přijme do poloviny května další úsporná opatření. Konečné dohody o finanční pomoci by pak mohly portugalská vláda, EU a Mezinárodní měnový dosáhnout v polovině května.

Po neformálním jednání ministrů financí eurozóny to v pátek řekl šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. 

Pro Portugalsko to bude poměrně náročný krok, protože odcházející vládě premiéra José Sócrata se na konci března nepodařilo úsporná opatření v parlamentu prosadit. To také vedlo k demisi premiéra a poté k žádosti Portugalska o finanční pomoc. Zemi čekají 5. června parlamentní volby, a pokud další úspory zákonodárci schválí, nová vláda by mohla mít peníze již k dispozici. 

"Připravíme návrh pro ministry financí EU, který bude počítat s rozpočtovými úpravami a s opatřeními, která udrží likviditu a platební schopnost finančního sektoru v Portugalsku. Je naprosto klíčové, aby Portugalsko dosáhlo dohody napříč stranami, aby celý (úsporný) program mohl být přijatý v květnu," uvedl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. 

"Musíme mluvit i s portugalskou opozicí"

Podle něj bude unie jednat i s portugalskou opozicí, tedy především sociálními demokraty, kteří vládou navržená úsporná opatření odmítli. EU si údajně uvědomuje složitou politickou situaci v Portugalsku, kde vláda v podstatě nemá k podobným jednáním mandát. 

"Vždy vyjednáváme s členskými státy, což znamená s vládami. S ohledem na urgentnost situace a nastávající parlamentní volby je nutné, abychom mluvili i s opozičními stranami," dodal Rehn. 

Na pomoc Portugalsku přispěje i Česko

Juncker potvrdil, že kromě Mezinárodního měnového fondu a současného záchranného fondu eurozóny (EFSF) pomoc Portugalsku poputuje i z Evropského mechanismu finanční stability (EFSM). Na něm se podílí i Česká republika. 

Zatím není jasné, jak bude celá pomoc, jejíž výši Rehn odhadl na zhruba 80 miliard eur (dva biliony korun), mezi jednotlivé nástroje rozdělena. Podle předchozích zkušeností u Irska je však možné očekávat, že třetina poputuje z EFSF, třetina z EFSM a třetina z MMF.

Podle propočtů ČTK české záruky za úvěry z EFSM nemohou přesáhnout částku 11,25 miliardy korun. ČR by tuto částku ale zaplatila jen v případě, že by Portugalsko své závazky nenaplnilo

Tagy: EU Česko pomoc Portugalsko

Zdroje: ČTK