V čele sněmovního imunitního výboru bude Sobotka

- Aktuality autor: Danica Klein

V čele sněmovních výborů budou nově Jan Vidím (ODS) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vidím povede branný výbor, Sobotka mandátový a imunitní výbor. Volba se uskutečnila na dnešních zasedáních výborů. Předsedy musí ještě potvrdit sněmovna.

Sobotka nahradí Jeronýma Tejce (ČSSD), který se vzdal předsednictví výboru potom, co byl zvolen do funkce šéfa poslanců ČSSD. V ní vystřídal právě Sobotku. Branný výbor vznikl rozdělením branného a bezpečnostního výboru, který vedl František Bublan (ČSSD). Vidím ve volbě do čela branného výboru porazil sociálního demokrata Antonína Seďu. Místopředsedy budou Jana Černochová (ODS), Václav Klučka (ČSSD), Václav Horáček (TOP 09 a Starostové) a Alexander Černý (KSČM).

Už minulý týden volil nového předsedu ústavně-právní výbor. Stane se jím po potvrzení sněmovnou Marek Benda (ODS). Benda výbor několik měsíců formálně vede. Od doby, kdy skončila ve funkci předsedkyně Karolína Peake (VV), která se stala vicepremiérkou. Novou místopředsedkyní bude Jana Suchá (VV).

Předsedové výborů berou zhruba o 22.700 korun více než poslanci bez funkce, jejichž plat je 55.900 korun. Plat místopředsedů výborů je 72.450 korun.

Tagy: ČSSD mandát

Zdroje: ČTK