Češi šetří. Za Vánoce letos utratí o pár stovek méně než loni

- Aktuality autor: Danica Klein

Útraty Čechů za vánoční dárky letos po několikaletém růstu klesnou meziročně o zhruba 13 procent. Zatímco loni lidé do vánočních dárků investovali v průměru 6332 korun, letos by tyto výdaje měly klesnou na 5483 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio.

Češi už delší dobu kvůli hospodářské krizi omezují svoje útraty. Jejich opatrnost v závěru letošního roku zvýšila dluhová krize v eurozóně, která může tuzemské ekonomice přivodit další potíže.

"Výdaje za vánoční dárky od roku 2004 stoupaly a až letos se projevuje pokles, který je poměrně výrazný," sdělila dnes Olga Kopecká ze společnosti Factum Invenio. Podle průzkumu devět obyvatel ČR letos neutratí za dárky nic a stejné procento plánuje utratit více než 10.000 korun.

Češi kupují vánoční dárky v průměru pro 5,4 osoby, takže letos průměrná cena dárků pro jednu osobu činí 1000 korun. Při nákupu vánočních dárků lidé kombinují více zdrojů, ale téměř všichni dospělí obyvatelé ČR (95 procent) budou dárky financovat především z úspor nebo z hotovosti. Kreditní kartu či kontokorent využije 15 procent osob, což je více než v minulých letech. Splátkový prodej či půjčku volí lidé pouze výjimečně.

Tagy: Vánoce pruzkum dárky

Zdroje: ČTK