V Čechách řádilo tornádo! Muž odlétl 6 metrů daleko

- Aktuality autor: Danica Klein

Okolím Sychrova na Liberecku se dnes odpoledne prohnalo podle místních obyvatel zřejmě tornádo. Jeden muž byl lehce zraněn, když ho vítr zvedl a mrštil jím o zhruba šest metrů dál o auto.

Čtyřicetiletý muž měl štěstí, vyvázl jen z odřeninami, byl převezen k ošetření do nemocnice v Turnově, řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Markovičová.

Strašný hukot

Nejvíc postižena je sychrovská část Sedlejovice, kde vítr lámal stromy, doslova rozštípal sloup elektrického vedení a přerušil dodávku elektrického proudu. "Vítr vyvrátil i 150 let starou lípu, ta spadla na kůlnu se slepicemi, poškozená je i střecha kravína," řekla starostka Sychrova Jaroslava Kvapilová. "Nic podobného jsem ještě nezažila, byl to strašný hukot, utíkala jsem ze zahrady," dodala.

Bouřka, přívalový déšť a silný vítr zaměstnaly odpoledne hasiče v celém Libereckém kraji. "Během jediné hodiny řešili hasiči na dvě desítky událostí, převážně šlo o popadané stromy nebo zaplavené sklepy," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Spadlé stromy zablokovaly i železniční trať ze Semil na Košťálov.

30 milimetrů za hodinu

Silná bouřka se postupně prohnala celým krajem, třeba v Hejnicích spadlo podle informací Českého hydrometeorologického ústavu za jedinou hodinu 30 milimetrů srážek. Žádné tornádo ale meteorologové hlášeno nemají, jen silný vítr.

Největší problémy byly v Českém Dubu, Hejnicích a Frýdlantu. "Tam navíc hasiči kvůli ucpané kanalizaci odčerpávali vodu ze sklepa rodinného domu," řekla Štrauchová. Zcela neprůjezdná byla kvůli popadaným stromům třeba silnice z Malé Skály na Rakousy.

Ve Slané a Košťálově na Semilsku stromy spadly i na koleje u vlakového nádraží. V Roztokách u Jilemnice spadl strom v zatáčce, obyvatele Jilemnice ohrožovala voda s bahnem tekoucí z polí.

Zdroje: ČTK