Ubodal manželku, za mřížemi stráví šestnáct let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za ubodání manželky půjde Luboš Cikner na šestnáct let do vězení. Rozhodl o tom ve středu Vrchní soud v Praze. Zamítl mužovo odvolání a potvrdil březnový verdikt pražského městského soudu.

Cikner ženu zavraždil loni v září poté, co se od něj i s dcerou odstěhovala ke svému novému příteli do Prahy. Muž u soudu popřel úmysl manželku připravit o život a tvrdil, že jí nechtěl ublížit, ale pouze přemluvit k návratu. V přípravném řízení ale vypověděl opak. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Tragédie se podle spisu odehrála 15. září loňského roku kolem 05:45 na cestě v parku v pražské Vinohradské ulici. Cikner podle obžaloby čekal na manželku s úmyslem ji usmrtit za to, že se od něj odstěhovala i s dcerou k novému příteli.

Chtěl prý utéct, aby mohl skočit pod metro

Po rozepři, při níž ji chtěl přemluvit, aby se k němu vrátila, ji napadl nožem, který si s sebou kvůli tomu vzal. Zasadil jí 17 bodných a řezných ran, žena na na místě zemřela. Podle znaleckého posudku ji nebylo možné zachránit ani včasným lékařským zákrokem. 

Z nedalekého balkonu slyšela jedna žena volání o pomoc a začala křičet. Cikner chtěl utéct, nicméně dva náhodní svědci ho přemohli a zadrželi do příjezdu policie. Cikner před soudem tvrdil, že se snažil utéct, aby se mohl zabít skokem pod metro. V době vraždy měl prý černo před očima a nic si nepamatuje. 

Rozhodl se dlouho předem

Podle předsedkyně senátu Alexandry Novákové prvoinstanční soud provedl veškeré dostupné důkazy, velmi pečlivě je zhodnotil, a tudíž mu nelze nic vytknout. "Cikner jednal po předchozím uvážení, proto není možné použít mírnějšího ustanovení zákona, jak se domáhala obhajoba," prohlásila. Podle ní se muž rozhodl již den předem při prohlížení svatebních fotografií, proto si také s sebou vzal nůž. To potvrdila ve svém znaleckém posudku i psycholožka Štěpánka Tůmová. Čin navíc provedl velmi razantně. 

Soud se při rozhodování opřel především o Ciknerovu výpověď z přípravného řízení, kde vypovídal opačně než v hlavním líčení. Přitížil mu také dopis na rozloučenou, ve kterém se stálo, že by chtěl být pohřben s manželkou. Jedinou výraznou polehčující okolností je jeho předchozí řádný život, projevenou lítost nelze přeceňovat, podotkla předsedkyně senátu. Jeho řádný život je navíc zohledněn v zařazení Ciknera do mírnějšího typu vězení s ostrahou. 

Ani vyměřený trest v polovině zákonné sazby není podle Novákové nepřiměřeně přísný, i když by se a první pohled tak mohl jevit. To i přesto, že státní zástupkyně před městským soudem navrhovala o dva roky méně. Cikner byl u soudu opět velmi rozrušen. Podle jeho obhájkyně musí stále užívat sedativa na zklidnění.

Zdroje: ČTK