Tři brněnští vědci uvízli v Antarktidě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

O tři týdny si již museli prodloužit svůj pobyt na Mendelově polární stanici v Antarktidě tři vědci z Brna, protože se nepodařilo zajistit jejich plánovanou přepravu do Jižní Ameriky. Pro tým pracovníků Masarykovy univerzity v Brně ji zajišťuje s využitím svého ledoborce argentinská armáda. Předpokládá se, že vědci odcestují již tento týden, informoval dnes vedoucí letošní antarktické expedice Pavel Kapler.

K vědeckému týmu se v uplynulých dnech připojil i známý cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba. I on dorazil na základnu s několikadenním zpožděním. Podle Kaplera se zapojil do prací týmu a kromě fotografování mu pomůže se zazimováním stanice.

Mendelova polární stanice se nachází na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova. Již pět let ji provozuje brněnská univerzita. V provozu je vždy v době antarktického léta, tedy v době, kdy ve střední Evropě panuje zima. Obydlena je letos od konce ledna. Třináctičlenný tým vědců a techniků z Brna se již brzy bude připravovat k odjezdu.

Vědecký výzkum v Antarktidě se zaměřuje na takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec. Vědci sledují, jak se na nich uchycuje život v podobě řas a lišejníků. Zabývají se výzkumem klimatu, sledují a pečlivě zaznamenávají změny počasí. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

Tagy: Brno vědci Antarktida

Zdroje: ČTK