Souzený islandský expremiér: Za krizi mohou banky

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Bývalý islandský premiér Geir Haarde, který čelí obviněním ze zhroucení finančního systému v zemi v roce 2008, dnes u soudu veškerou vinu odmítl. Vinny jsou podle něj banky, které byly předlužené. Haarde je vůbec prvním vrcholným politikem na světě, který byl v souvislosti s hospodářskou krizí obžalován, uvedla agentura AP.

"Odmítám všechna obvinění a věřím, že pro ně není důvod," prohlásil Haarde. Expremiér, který stál v čele této severské země v letech 2006 až 2009, se stal nelichotivým symbolem islandské ekonomické bubliny. Po krizi v roce 2008 se zhroutily hlavní banky, řada Islanďanů přišla o práci, o úspory i o bydlení a hodnota islandské koruny se hluboce propadla.

Haardeho soudí Landsdómur, což je zvláštní tribunál určený výhradně pro procesy s členy vlády. Podle portálu IceNews je to vůbec poprvé v historii této ostrovní země, co Landsdómur proces vede.

Obžaloba mimo jiné tvrdí, že Haarde nepřijal doporučení, která k posílení islandské ekonomiky vypracoval v roce 2006 vládní výbor. Podle expremiéra ale nemohla práce výboru zabránit krachu islandského hospodářství.

Obvinění jsou směšná

"Nikdo nepředpokládal, že by mohl nastat finanční kolaps Islandu," řekl Haarde. Dodal, že vláda neměla jasnou představu o skutečném zadlužení islandských bank.

Haarde obvinění označil za směšná a prohlásil, že on má svědomí čisté. Skutečnou vinu za krizi podle něj nesou banky, zatímco vláda a regulační úřady se snažily hospodářským potížím zabránit.

Očekává se, že proces potrvá do poloviny března. Další čtyři až šest týdnů si vyžádá příprava k vynesení rozsudku.

Tagy: Island banky krize

Zdroje: ČTK