Stropnický chce prodloužit nájem gripenů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Náměstky na ministerstvu obrany budou manažer Jiří Borovec, zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák a ředitel oddělení na ministerstvu zahraničních věcí Tomáš Kuchta. Ve vedení ministerstva naopak končí Lenka Ptáčková Melicharová, Libor Karásek a Libor Tejnil. Dosavadní náměstek Daniel Koštoval bude státním tajemníkem. Na tiskové konferenci to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Martin Stropnický

Martin Stropnický,zdroj: Profimedia.cz

"Považuji to za zcela organický dopad důsledku voleb. A považuji za automatické, že ministr si přivede tým svých nejbližších spolupracovníků," řekl Stropnický. Nechce prý navazovat na předchozí povolební trendy a plnit vedoucí pozice na ministerstvu členy hnutí ANO, za něž se dostal do Sněmovny.

Nový ministr obrany chce v čele resortu zlepšit hospodárnost nakládání se státními financemi. Rád by také nadále zprůhledňoval nákupy vojenské techniky a soutěže na správu armádního majetku. Třetí prioritou je pro něj zlepšení komunikace s českým zbrojním průmyslem. Rád by podporoval i jeho vývoz do zahraničí.

Koštoval byl dosud prvním náměstkem ministra obrany. Jeho pozice státního tajemníka vychází z projednávaného zákona o státní službě. Podle nového ministra by měl být nejvýše postaveným nepolitickým úředníkem na obraně. "Měl by to být člověk, který zajistí potřebnou kontinuitu," zdůvodnil Stropnický. Státní tajemník má pokračovat v práci i poté, co se případně změní ministr obrany.

Stropnický bude mít vlastní tým externích poradců. V něm bude například někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Dalším expertem bude šéf české pobočky Transparency International (TI) David Ondráčka. Stropnický počítá s dalšími dvěma až třemi odborníky, kterými tým postupně doplní. Nyní jedná o bližší spolupráci i s týmem bývalého policejního vyšetřovatele, advokáta Václava Lásky, který také působil v TI.

Po loňském skandálu ve Vojenském zpravodajství, jehož členové podle policie sledovali exmanželku tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), chce mít ministr i vlastního experta na rozvědku a kontrarozvědku. Bude jím bezpečnostní odborník Jan Beroun, který má zkušenosti s prací v rozvědce.

Borovec, který byl dříve ředitelem státní společnosti Čepro a výrobním ředitelem ČEZ, bude mít jako první náměstek na starosti hospodárnost resortu. Mezi své priority řadí zlepšení procesu vyhlašování výběrových řízení na údržbu nemovitého majetku. Zmínil také možnost zavést zveřejňování zakázek na internetu nebo využívání elektronických aukcí.

Zprůhlednění zakázek bude úkolem pro dlouholetého vojáka Dvořáka. Nový náměstek do konce týdne v armádě skončí. Obrana podle něj v minulosti často ležela na průsečíku ekonomických zájmů soukromých firem a výdajů ze státního rozpočtu.

Zlepšení komunikace s českým zbrojním průmyslem bude mít na starosti Kuchta. Zbrojaři v minulosti kritizovali vedení resortu, jemuž vyčítali například upřednostňování nákupů přes agentury NATO.

Stropnický chce prodloužit nájem gripenů do konce března

Martin Stropnický chce rozhodnout o prodloužení pronájmu nadzvukových gripenů do konce března. V plánu má jednání o smlouvě se švédskou velvyslankyní v Praze. Návrh dodatku smlouvy připravila ještě předchozí úřednická vláda, politický kabinet ji ale nechce pouze "posunout" dál bez projednávání, řekl novinářům nový ministr obrany.

"Chceme si znovu projít parametry a to neznamená, že ty doposud sjednané považuji za špatné, to vůbec ne," uvedl nový ministr. Nad návrhem prodloužení smlouvy se sejde se svým expertním týmem tento týden. Poté vypracuje zprávu pro vládu a po jejím projednání předloží kabinetu návrh na prodloužení smlouvy.

Kromě švédské velvyslanknyě se chce sejít také se zástupci švédské agentury, která obchod mezi oběma zeměmi zprostředkovává.

Na prodloužení smlouvy pracoval Stropnického předchůdce, nestraník Vlastimil Picek. Návrh počítá s prodloužením pronájmu nadzvukových stíhaček do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být podle ministerstva obrany zhruba o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Již "úřednické" vedení resortu počítalo s podpisem nové smlouvy nejpozději do konce března.

Projednávání návrhu dodatku původní smlouvy přerušila na začátku ledna přechodná vláda tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka. Zásadní strategické rozhodnutí přenechala politickému kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Součástí kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy by tak švédská strana měla vytrénovat 25 českých pilotů a 90 techniků.

Podrobnosti o smlouvě zveřejnil tehdejší ministr Picek na konci září. Plánovaná modernizace nadzvukových stíhaček mimo jiné umožní nasadit je v případě spojeneckých zásahů, jakým byla třeba kontrola vzdušného prostoru nad Libyí. Do ní se čeští piloti nemohli zapojit, neboť systémy gripenů neumožňovaly propojení se systémy dalších zemí.

Cena nového pronájmu činí zhruba 448 milionů švédských korun ročně. Při současném kurzu bude celková částka za dvanáctiletý pronájem přibližně 16,5 miliardy českých korun.

Po 12 letech nového pronájmu se může Česká republika rozhodnout, zda nájem ukončí, nebo v něm bude nadále pokračovat. Po uplynutí nové smlouvy budou letouny zhruba v polovině své životnosti.

Další velkou akvizicí, který čeká na Stropnického tým, bude plánovaný nákup 3D radarů. Rozhodnutí o tom, jaké radiolokátory obrana pro vojsko koupí, musí padnout do dubna, uvedl nový náměstek ministra a dosavadní zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák. Podle ministra jsou radary jedním z výrobků, kterou by Češi v budoucnu mohli nakoupit spolu se Slováky. Právě společné nákupy s bývalým federálním partnerem Stropnický považuje za cestu, jak při akvizicích ušetřit.

Tagy: gripeny Ministerstvo obrany

Zdroje: ČTK