Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Špatný konec záchranné akce Airbusu

Špatný konec záchranné akce Airbusu
zdroj: Mediafax

Až sto obětí tragedie letadla Air France v roce 2009 pořád leží na dně Atlantiku. Soud po vytažení dvou další operace zakázal. Důvod? Rozpad těl.

Když záchranáři minulý týden z hlubin vytáhli dvě těla pasažérů osudného letu 447, který se 1. června 2009 zřítil i s 228 lidmi na palubě poblíž brazilských břehů do Atlantiku, vyvolalo to rozporuplné reakce, uvádí server iDnes.cz.

Je konec

Extrémní zima, tma a vodní tlak kilometry pod mořskou hladinou způsobily, že se těla podobala voskovým figurínám. Pátrací týmy našly cestující ještě připoutané k sedačce. "Abychom ochránili důstojnost a z respektu k pozůstalým, nebudeme zachraňovat další ostatky. Zatímco budou probíhat testy dvou vytažených těl, další oběti nebudeme vytahovat," odůvodnili rozhodnutí soudci Sylvie Zimmermanová a Yann Danielle podle listu The Daily Telegraph.

Když totiž záchranné týmy začaly dvě těla vytahovat, pohrály si s nimi teplejší a silnější proudy a oběti se začaly rozpadat. A dva pařížští soudci řekli dost.

Francouzi už mají obě černé skříňky spadlého letadla

50 cestujících, kteří plavali na hladině, byli těsně po tragedii vyloveni. Další 178 těl se dosud nenašlo a odborníci předpokládají, že až sto těl je přímo ve vraku airbusu nebo jeho blízkém okolí.

Pátracím týmům se podařilo v troskách najít i obě černé skříňky. Letové zapisovače jsou v dobrém stavu a mohly by objasnit přesnou příčinu nehody Airbusu.