Nový rekord Řecka. Nezaměstnanost vzrostla na 15,9 procenta

- Aktuality autor: Danica Klein

Nezaměstnanost v Řecku v únoru kvůli propadu ekonomiky v důsledku dluhové krize dál prudce rostla a zvýšila se na 15,9 procenta z lednových 15,1 procenta.

Dostala se tak na další rekord od roku 2004, kdy země začala zjišťovat měsíční údaje o nezaměstnanosti. Sdělil to dnes řecký statistický úřad.

Drastické škrty

Dluhová krize, která vznikala na přelomu let 2009 a 2010, si vynutila razantní úsporná vládní opatření, což dál výrazně podkopalo ekonomiku a vedlo k prudkému růstu nezaměstnanosti. Loni v únoru dosahovala míra nezaměstnanosti v zemi 12,1 procenta.
Řecko v květnu přijalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu finanční pomoc v rozsahu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Vláda však výměnou za podporu musela začít uskutečňovat plán drastických výdajových škrtů a zvýšení daní, jejichž důsledkem je nyní ekonomický propad.

Další pokles

Výkon řecké ekonomiky se loni snížil o procenta. Letos čeká Mezinárodní měnový fond další pokles o tři procenta a příští rok zvýšení o 1,1 procenta.

Míra nezaměstnanosti v Řecku je mnohem vyšší než v eurozóně, kde zůstala v březnu na únorové úrovni 9,9 procenta. Větší nezaměstnanost než v Řecku je nyní ze zemí eura už jen ve Španělsku, kde přesahuje 20 procent.

Tagy: nezaměstnanost Řecko krize

Zdroje: ČTK