Sobotka: Debata o odmítnutí eura by poškodila Česko i EU

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Otvírání debaty o vypuštění cíle přijmout v budoucnu společnou evropskou měnu by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky poškodilo Evropskou unii i Českou republiku. Česko by si muselo vyjednat výjimku, která se jeví jako nepravděpodobná.

Ve čtvrtek v Lidovém domě Sobotka reagoval na prezidenta Václava Klause, který požádal premiéra Petra Nečase, aby tuto výjimku v Bruselu vyjednal. 

Sobotka uvedl, že přijetí jednotné evropské měny je závazek, který Česká republika podepsala při vstupu do Evropské unie. Přístupová smlouva, která tento závazek obsahuje, byla jako jediná schválená referendem, ve kterém se pro ni vyjádřila většina občanů, dodal. 

O termínu si rozhodneme sami, ale euro přijmeme

Také ale podle Sobotky platí, že o termínu přijetí rozhodne suverénně Česká republika. "Není stanoven termín pouze závazek, že bude ČR usilovat o přijetí jednotné evropské měny," zdůraznil s tím, tato věc nebude nejméně v příštích šesti letech aktuální. 

"Já se domnívám, že by bylo velmi nešťastné, kdyby Česká republika nyní začala rozvíjet debatu o tom, že chceme změnit přístupovou smlouvu," uvedl šéf ČSSD. Byla by to podle něj velmi negativní zpráva pro eurozónu, podkopávala by její stabilitu a požadavek by se stal terčem oprávněné kritiky ostatních států EU, dodal. 

Někdo by se také mohl podle Sobotky zeptat, zda ČR nechce přijmout euro proto, že se nehodlá zavázat ke snižování rozpočtových deficitů a k rozpočtové disciplíně, která je přirozeně spjata s členstvím v eurozóně. Otvírání debaty o vypuštění cíle přijmout euro by podle Sobotky Českou republiku poškodilo v očích investorů.

Tagy: Euro Česko výjimka

Zdroje: ČTK