Sobotka: Pokud pražská ČSSD skandál rychle nevyřeší, zasáhne vedení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pražská organizace ČSSD by měla ve vlastním zájmu rychle vyřešit skandál svého radního Lukáše Plachého, který je podezřelý, že si kupoval vnitrostranickou podporu. Řekl to úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka.

Pokud to neudělá, rozhodne tento pátek politické grémium ČSSD, na jehož jednání jsou představitelé pražské ČSSD pozváni. Skandál nesmí zatěžovat pražskou ČSSD ani nové vedení hlavního města. Řekl to ve čtvrtek v Lidovém domě šéf ČSSD Bohuslav Sobotka

Sobotka také uvedl, že o prošetření kauzy požádal Ústřední kontrolní komisi (ÚKK). Dobré by podle něj také bylo, kdyby případ prošetřila policie. Šéf ČSSD řekl, že už má návrh, jak situaci řešit, seznámí s ním prý ale nejprve stranické vedení. 

Vyvození důsledků bude chtít i primátor Svoboda

Předseda ÚKK Martin Starec řekl, že se případem už zabývala kontrolní komise okresní, proti jejímu verdiktu bylo podáno odvolání, nyní se jím zabývá komise krajská v Praze a teprve potom bude v případě odvolání řada na komisi ústřední. "Zatím jsme se tím zabývali jen z metodického hlediska," dodal. Případ dál odmítl komentovat. 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl, že bude požadovat po Plachém prokázání neviny. Jinak bude chtít po ČSSD vyvození důsledků. Jaké důsledky by to měly být, ovšem neřekl.

Plachý vše odmítá, ČSSD se kauzou zabývá měsíce

Plachý podle Lidových novin slíbil 100 tisíckorun spolustraníkovi za zařízení podpory při tvorbě kandidátky pro volby na magistrát. Dokazovat to mají nahrávky. V prohlášení vinu odmítá s tím, že ho očistily v minulých měsících vnitrostranické orgány. Podle Sobotky ale případ, kterým prý se sociální demokracie zabývá už několik měsíců, vyřešen není. 

Svoboda požaduje, aby Plachý prokázal svou nevinu například tím, že nahrávka, která má jeho vinu prokazovat, je nepravdivá nebo zfalšovaná. Osobně prý s Plachým nemluvil, komunikuje ale s vedením ČSSD. Okamžitou rezignaci Plachého na všechny funkce ve vedení města požaduje opoziční TOP 09. "Považujeme toto jednání za naprosto neetické a nemorální," napsal předseda zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček. Radní Plachý by měl mít v radě na starosti oblast životního prostředí.

Plachý v rozhovoru s LN připustil, že na jedné schůzce Jirkovskému uvedenou sumu za pomoc při hlasování skutečně slíbil, prý to ale bylo jen naoko a později řekl, že nic nezaplatí. Nahrávku také získal, avšak sestříhanou a zkreslenou. Tvrdí, že si o peníze Jirkovský sám řekl a že to byl on, kdo se dopustil korupčního jednání. Také Jirkovský přiznal, že peníze nedostal, ale prý jen proto, že kauzu odkryl ještě před obvodní konferencí, která rozhodovala o kandidátech. Jirkovský byl podle LN v úterý večer za pořizování nahrávek z ČSSD vyloučen.

Tagy: ČSSD radní

Zdroje: ČTK