Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Sígr na Hradě: Zeman očima prominentního britského listu

Sígr na Hradě: Zeman očima prominentního britského listu
Zeman v prominentním britském listu The Guardian | zdroj: Repro

Protiimigrantské výroky slovenského premiéra Roberta Fica a jeho maďarského kolegy Viktora Orbána jsou proti rétorice českého prezidenta Miloše Zemana jen mírným odvarem. Ale vyplácí se mu doma i v sousedních zemích, soudí britský deník The Guardian, který se Zemanem udělal rozhovor.

Nabídku cigarety a postěžování si nad tím, jak jsou kuřáci diskriminovaní, si Zeman neodpustil ani během rozhovoru s britským novinářem. "Je to to jako za americké prohibice," povzdechl si. Deník kromě prezidentovy záliby v cigaretách připomněl i jeho kladný vztah k alkoholu, včetně dnes již legendárního loňského výroku "smrt abstinentům a vegetariánům!".

Právě taková lidovost a zemitost ale stojí podle Gurdianu za oblíbeností Zemana, kterého dává do protikladu k morální autoritě Václava Havla. Výrok o smrti abstinentů byl podle deníku "bezpochyby oblíbený u Zemanových příznivců z pracující třídy žijících hlavně na venkově, daleko od kultivované, kosmopolitní Prahy".

Zeman je podle britského listu nejvíce ve svém živlu, když mluví o svém odporu vůči přijímání muslimských uprchlíků ze Sýrie a současnému řešení migrační krize. A to přesto, že podle oficiálních statistik žije v Česku jen 3500 muslimů a země byla do značné míry ušetřena vlny uprchlíků, která se přehnala přes Rakousko a Maďarsko, jak upozorňuje deník.

Muslimové se nechají zlákat radikální ideologií

"Má první věta při setkání s paní kancléřkou byla: Když někoho zvete do své vlasti, neposílejte ho na oběd ke svým sousedům. To je velmi slušná věta, nemyslíte?" odpověděl Zeman na otázku, zda řešil kvóty při setkání s Angelou Merkelovou.

Podle Zemana jsou i umírnění muslimové náchylní k radikalizaci, stejně jako Němci za Hitlera. "Ve 30. letech byla drtivá většina Němců slušní lidé, národ Goetheho a Schillera a tak dál. Během pár let se stali nacisty, dokonce fanatickými nacisty," uvedl Zeman s tím, že v případě muslimů bude radikalizace ještě snazší, protože je radikální ideologie založená na jejich náboženství.

Churchill byl taky populista, ale nemýlil se

Následnému nařčení z populismu nebo přirovnání k Donaldu Trumpovi se Zeman bránil citací bývalého britského premiéra Winstona Churchilla. "Byl vždy populista a měl pravdu. A všichni, kdo kritizovali, se mýlili. Co to znamená populismus? Je to jen heslo, nálepka, nic víc," prohlásil.

Rozhovor se točil i kolem tématu brexitu a budoucnosti Evropské unie. Deník připomněl, že je Zeman zastáncem vypsání referenda o setrvání v Evropské unii a NATO, ale je zároveň pro setrvání v obou institucích.

Česko podle něj potřebuje Evropskou unii kvůli penězům, které dostává z evropských fondů. "Money, money, money," zazpíval (prý falešně) reportérovi jako důvod refrén písně od ABBY.

Unie se ale podle něj bude muset po odchodu Velké Británie změnit a musí počítat s tím, že o odchodu začnou uvažovat další státy. 

Zdroje:
The Guardian