Sarkozy vyzval k zásahu proti Libyi, Medveděv varuje

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu varoval, že pozemní operace zahraničních sil v Libyi by je pravděpodobně zatáhly do války, a opakoval výhrady, které Moskva má vůči bezletové zóně nad Libyí.

Jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy naopak podle agentury Reuters vyzval k okamžité podpoře návrhu rezoluce, která by bezletovou zónu nad Libyí zahrnovala. 

Medveděv, jehož země má jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN právo veta, hovořil o návrhu rezoluce, který koluje v radě. Podle něj návrh umožňuje pozemní operace. "Ale vy i já víme, co pozemní operace znamenají: zřejmě znamenají začátek války, a to nikoli civilní války, ale války, do níž bude zatažen mezinárodní kontingent," řekl. 

Sarkozy naopak v dopise adresovaném hlavám členských států Rady bezpečnosti OSN vyzval radu, aby okamžitě podpořila návrh rezoluce, jež by bezletovou zónu nad Libyí zahrnovala. 

Clintonová doufá, že vše půjde rychle

Rusko nevyloučilo, že bezletovou zónu podpoří, ale Medveděv opakoval, že Moskva chce nejprve vyjasnit některé otázky. "Které země budou mít hlavní odpovědnost za takovou zónu? Které speciální jednotky a prostředky budou použity k zajištění bezpečnostního režimu v této zóně?" ptal se na tiskové konferenci s tureckým premiérem v Moskvě. 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na návštěvě v Káhiře řekla, že doufá, že Rada bezpečnosti OSN bude o libyjské rezoluci hlasovat nejpozději ve čtvrtek. "V New Yorku jednáme, jak nejrychleji to jde, abychom zjistili, zda můžeme dostat souhlas mezinárodního společenství se širokým rejstříkem akcí, nejen s bezletovou zónou, ale i s dalšími akcemi," řekla.

Tagy: Francie Rusko valka OSN Libye

Zdroje: ČTK