Policisté našli mrtvou Aničku. Tělo bylo pod zemí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO Policie našla ve středu v pražské Troji nedaleko ulice Pod Havránkou tělo pohřešované Aničky Janatkové, která zmizela 13. října loňského roku. Totožnost oběti potvrdila pitva. Tělo bylo zakopáno hluboko pod zem, vyhrabala je prý divoká zvěř.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Údajný vrah dívky recidivista Otakar T. je nyní u výslechu.  "Totožnost na sto procent potvrdí až test DNA," doplnila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Podle ní policie provede v následujících dnech "řadu expertíz k objasnění dalších skutečností".

Tělo bylo podle policistů hluboko pod povrchem v místech, kde se už před časem našly dívčiny klíče. Proto mrtvolu na podzim neobjevili psi. Z této informace by se teoreticky dalo odvodit, že šli policisté na místo nálezu najisto. Policie to ale popírá tím, že tvrdí, že tělo částečně vyhrabala divoká zvěř. Půdu podle kriminalistů rozryla černá zvěř, s velkou pravděpodobností to mohla být prasata nebo jezevci, kteří mají lepší čich než psi.

Kriminalistům pomohla náhoda a prý i nová 3D technologie. Novinka má spočívat v tom, že policisté v terénu mají speciální GPS přístroje, jejichž signál je přenášen do přenosového vozu v místě pátrání. Tam policista sleduje a přímo vyhodnocuje záběry z terénu, na kterých vidí profil terénu, předměty a vše další, píše server Novinky.cz.

"Tělo v nestandardní hloubce"

"Tělo bylo pod povrchem země v jakési nestandardní hloubce. Tehdy nebylo v silách speciálních psů toto místo označit, je to mimo jejich schopnosti. Nyní bylo ve velmi malém prostoru odkryto divokou zvěří," cituje iDnes.cz policejního prezidenta Petra Lessyho. Lessy už před pitvou prohlásil, že jde pravděpodobně o tělo pohřešované dívky.

Výsledky pitvy byly kriminalistům známy po několika hodinách. Devítiletá dívka byla naposledy spatřena cestou ze školy. Policisté v souvislosti s případem stíhají jedenačtyřicetiletého muže. Pokud je pachatelem, mohl by pro něj být nález dívčina těla osudným.

Anna Janatková se vracela v říjnu ze školy ulicí Pod Písečnou. Od té doby po ní pátraly každý den desítky policistů, městských strážníků, vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče, které děvčeti údajně také patřily.

Policie požádala rodiče: Dostavte se k nám. Podezřelého opět zatkla

Z dívčina zmizení je podezřelý jedenačtyřicetiletý Otakar T. Toho nakonec ve středu odpoledne policisté opět zatkli v severočeském Mostě. Je tam prý v cele předběžného zadržení a bude převezen do Prahy.

Muž nejprve policii tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil. V částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení, neprošel detektorem lži. Testy DNA pak také prokázaly, že držel v ruce její batoh. Muž je obviněný z trestného činu zbavení osobní svobody, později mu přibylo stíhání za krádeže. Spekuluje se i o tom, že chtěl muž vilu Aniččina otce vykrást a počíhal si na dívku, aby ji sebral klíče.

Policisté odpoledne podle serveru Aktuálně.cz požádali rodiče zmizelé dívky, aby se dostavili na policii. Podle serveru byly prvotní stopou údajně otisky prstů na pracovním nářadí, které leželo u domu blízko nálezu těla. Analýza prý ukázala, že otisky patří právě hlavnímu podezřelému.

Po pohřešované dívce se pátrá pět měsíců

13. října 2010 - Policie večer zveřejnila informaci o pohřešované devítileté dívce, která se toho dne nevrátila ze školy v Praze 8 - Troji. Do pátrání se zapojily desítky policistů. Poblíž místa, kde se dívka rozloučila se spolužačkami, našli policisté její batoh a několik metrů od něj také lahev s pitím. 

14. října 2010 - V Troji od ranních hodin pokračovalo pátrání. Na místě byla stovka policistů s psovody i policisté na koních. Policie prověřovala svědectví lidí z okolí, do akce se zapojil i vrtulník. Hledání dívky pokračovalo i v dalších dnech, pátrání se rozšířilo z Prahy do celé ČR. 

16. října 2010 - Do pátrací akce se zapojili kynologové ze Slovenska se speciálně vycvičenými psy. Informace o pohřešované dívce předali do Schengenského informačního systému i Interpolu. Zvláštní opatření přijala cizinecká policie na letištích. Večer nabídl dívčin otec v televizi Nova případným únoscům 3,5 milionu korun, když jeho dceru propustí do následujícího dne. Na výzvu nikdo nereagoval. 

19. října 2010 - Policisté zadrželi podezřelého muže, v minulosti trestaného zejména za majetkové delikty. Na dívčině batohu našli stopy jeho DNA. 

22. října 2010 - Podezřelého policie obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody. Jedenačtyřicetiletý recidivista se k činu nepřiznal, policisté proti němu měli jen nepřímé důkazy. Byl propuštěn na svobodu, protože soud neakceptoval návrh, aby byl vzat do vazby. 

23. října 2010 - Do pátrání se zapojila i vojenské policie. Spolu s ní dívku hledali i lezci z řad hasičů, kteří slaňovali do nepřístupných prostor, třeba studní. 

24. října 2010 - Hledání dívky se v Troji přesunulo blíže k zoologické zahradě. 

25. října 2010 - Policisté v prohledávané oblasti našli klíče, které údajně dívce patřily. Policie také požádala média, aby přestala zveřejňovat detaily z pátrání, podle vyšetřovatelů informování o podrobnostech pomáhá případnému pachateli a znesnadňuje práci policistům. 

29. října 2010 - V Troji se opět konala velká pátrací akce, do které se zapojilo na sto lidí, ani ta ale nepřinesla nové poznatky. 

2. listopadu 2010 - Po dívce pátral policejní poříční oddíl, který projížděl kolem trojského břehu Vltavy. Policisté s sebou měli psa cvičeného pro vyhledávání lidí ve vodě. 

8. listopadu 2010 - Městské státní zastupitelství odmítlo stížnost na zahájení stíhání, kterou podal podezřelý muž. Policie tak mohla i nadále pokračovat ve stíhání jedenačtyřicetiletého recidivisty v souvislosti se zmizením dívky. 

9. listopadu 2010 - Rodiče dívky nabídli tentokrát 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za zmizením dívky. 

27. listopadu 2010 - Soud uvalil vazbu na 24letého muže z Plzeňska, který vydíral rodiče ztracené dívky. 

6. prosince 2010 - Mluvčí rakouského Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Helmut Greiner potvrdil, že po dívce bylo zahájeno pátrání i v Rakousku. Nepotvrdil ale, že by stopy vedly právě do Rakouska. 

7. prosince 2010 - Policie kvůli pátrání požádala povodí Vltavy, aby snížilo hladinu řeky. 

15. prosince 2010 - Police zveřejnila informaci, že stopou by mohl být neznámý muž, který byl v den zmizení dívky viděn v pražské Troji s podobným děvčetem. Některé informace ale možná byla falešné a policisté je vypouštěli záměrně s cílem zmást případného pachatele.

16. ledna 2011 - Hlavní podezřelý v případu zmizení přiznal podle serveru Aktuálně.cz, že ji v den jejího zmizení viděl. Předtím to přitom popíral. Server uvedl, že jedenačtyřicetiletý recidivista neprošel detektorem lži právě v těch částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení. Police v reakci uvedla, že některé informace serveru nebyly pravdivé. 

28. února 2011 - Okresní soud Plzeň-jih dal čtyřiadvacetiletému muži podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let. Muž na otci ztracené dívky požadoval peníze výměnou za informaci o dítěti. 

16. března 2011 - Policie našla v pražské Troji tělo pohřešované dívky.

Tagy: policie tělo nález pohřešování anicka

Zdroje: ČTK