Návrh komunistů na plošnou regulaci nájemného neprošel

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanci podle očekávání zamítli ve středu už v prvním čtení návrh KSČM na zavedení plošné regulace nájemného v bytech. Podle předlohy by nezáleželo na tom, zda v bytě předtím bylo regulované nájemné či nikoliv, zda byt patří městu, družstvu nebo soukromému vlastníkovi.

Podle koalice jde návrh zákona proti nynější deregulaci nájmů. Stejně naložili poslanci s návrhem ČSSD, který mimo jiné omezoval tempo zvyšování nájemného. 

Nájemce by mohl podle předlohy z pera poslanců KSČM jednostranně zvyšovat nájemné každoročně o desetinu. Zákon by ale stanovil limit 50 korun za metr čtvereční a měsíc. Potom by nájemné rostlo jen o inflaci stavebních prací. V bytech s vyšším nájemným než 50 korun za metr čtvereční a měsíc by se zvyšovalo o inflaci mnohem později. 

Komunisté považují bydlení za základní lidské právo

"Bydlení je jedno ze základních lidských práv. Schází průhledná pravidla pro sjednávání nájemného," uvedla jedna z autorek předlohy Milada Halíková. Stát by v případě přijetí zákona podle ní ušetřil na doplatku na bydlení. Koalice ale podala návrh na zamítnutí. Pro bylo 82 poslanců, proti jich hlasovalo 62. 

Stejně tak poslanci vládní koalice zamítli svoji většinou návrh sociálních demokratů na vydání zákona, kterým by se stanovilo v místě a čase obvyklé nájemné. Předloha určovala postup v případech, kdy nájemce nesouhlasí se zvýšením činže. Spor by v takovém případě řešil soud, který by mohl rozhodnout o zvýšení nájmu až o 15 procent ale jen jednou za dva roky. 

Zaorálek: Byli jsme ochotni ke kompromisu

Zástupce předkladatelů Lubomír Zaorálek argumentoval tím, že v místě a čase obvyklé nájemné není definováno. Návrh ČSSD by ho tak pomohl určit. Ujišťoval, že ČSSD je ochotna ke kompromisu a že námitky koalice by neměly být důvodem k zamítnutí zákona.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek upozornil na to, že problém s nájmy se týká tří milionů lidí. Návrh sociálních demokratů by podle něj mohl být vhodným "nosičem" k tomu, jak současnou situaci změnit. 

Ve většině měst skončila regulace nájemného s loňským rokem. V některých krajských městech, velkých městech Středočeského kraje a v Praze skončí s lednem příštího roku. Sněmovna už schválila vládní novelu občanského zákoníku, která řeší sjednávání nájemného po deregulaci. Podle předlohy, kterou posoudí patrně ve čtvrtek Senát, by v případě nedohody nájemce a nájemníka rozhodoval o výši nájemného soud podle částek v místě a čase obvyklých. Pomůckou budou cenové mapy.

Tagy: sněmovna regulace komunisté

Zdroje: ČTK