Rybář našel v řece u Ralska 22 protitankových min

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Velké množství vojenské munice objevil v řece Svitávce v Zákupech na Českolipsku rybář, který k nálezu v úterý ráno přivolal policisty. V korytě řeky se nacházelo 22 protitankových min a jeden rozněcovač z výzbroje sovětské armády.

Českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková řekla, že munice je v blízkosti bývalého vojenského prostoru Ralsko nalézána průběžně. Tento nález však byl velkým počtu kusů nezvyklý. 

Místo zajistili policisté z obvodního oddělení v Mimoni a o likvidaci munice se postaral pyrotechnik zásahové jednotky z Ústí nad Labem. Ten také konstatoval, že pochází z výzbroje armády bývalého Sovětského svazu. 

Munici nechala na místě sovětská armáda

"Nálezy munice, která tam zůstala po sovětské armádě, v okolí Zákup a na Mimoňsku zaznamenáváme průběžně, ale 22 kusů je velké množství, které se tam příliš často nenachází," dodala policejní mluvčí. Pokud lidé nevybuchlou munici objeví, neměli by s ní vůbec manipulovat a nález by měli policistům okamžitě ohlásit. Explodovat totiž mohou i zrezivělé granáty či náboje. 

Sovětská armáda opustila vojenský prostor v Ralsku, areál o rozloze 250 kilometrů čtverečních, počátkem devadesátých let minulého století.

Tagy: policie munice řeka rybar

Zdroje: ČTK