Libye: Rusko varovalo NATO před vyzbrojováním povstalců

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rusko nesouhlasí s možnými zbrojními dodávkami NATO pro libyjské povstalce. Řekl to ve středu v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. NATO ale prý vyzbrojování opozičních sil neplánuje.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ministr je prý znepokojen možností, že mezi bojovníky libyjské opozice jsou stoupenci teroristické sítě Al-Káida. 

"Generální tajemník NATO (Anders Fogh) Rasmussen prohlásil, že cílem operace NATO v Libyi je ochrana obyvatelstva, nikoli jeho vyzbrojování. V tom s šéfem NATO plně souhlasíme," řekl Lavrov. 

Obama pomoc rebelům nevyloučil

Pomoc při vyzbrojení libyjských rebelů v úterním projevu nevyloučil americký prezident Barack Obama. Uvedl, že již schválil poskytnutí komunikačních zařízení, zdravotnických potřeb a případně dopravních prostředků libyjské opozici. 

Ministr Lavrov si postěžoval, že Moskva registruje dvojznačnost v prohlášeních aliance. Protilibyjská koalice podle něj na jedné straně hovoří o své nestrannosti, na druhé straně ale chce povstalce vyzbrojovat. "Zároveň přicházejí velmi znepokojivé informace o tom, že v oblasti operuje Al-Káida. Tato nákaza se může rozšířit po celém regionu," varoval Lavrov. 

Stavridis: Obavy jsou, důkazy chybějí

Přítomnost bojovníků Al-Káidy a militantního hnutí Hizballáh mezi povstaleckými silami v Libyi v úterý připustil vrchní velitel sil Severoatlantické aliance americký admirál James Stavridis. Zpravodajci podle něj našli známky přítomnosti Al-Káidy a Hizballáhu v Libyi, nicméně přesvědčivé důkazy americké velení nemá. 

Lavrov připomněl, že Moskva má zájem hlavně na zastavení bojů a zahájení politické diskuse. Reformy jsou v Libyi potřebné, konstatoval šéf ruské diplomacie, ale o tom, jaké budou, musejí rozhodnout Libyjci sami. "Bude to nepochybně jiný, demokratičtější režim," řekl Lavrov.

Tagy: Rusko povstalci NATO Libye

Zdroje: ČTK