Klaus prominul zbytek trestu za pokus o vraždu

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus prominul zbytek trestu odnětí svobody za pokus o vraždu Karlu Baštovi. Majitel sběrny surovin střílel na údajné zloděje a dva lidi zranil, soud ho poslal na šest let do vězení.

Případem se zabýval i Nejvyšší soud, který ve stanovisku vymezoval rozdíl mezi vraždou a mírněji trestaným zabitím v případě útoku okrádaného člověka na zloděje. O udělených milostech informoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat, prezident omilostnil i osm dalších lidí.

Bašta předloni v Ivančicích na Brněnsku použil zbraň proti skupince mladých lidí, z nichž někteří se vloupali do jeho sběrny surovin. Majitel sběrny střílel na již ujíždějící vozidlo, kde podle něj byli zloději. V něm jedoucí mladou ženu tehdy výstřel z brokovnice připravil o zrak.

Milost podpořil i starosta

Klaus prominul Baštovi zbytek trestu s podmínkou, že se v příštích pěti letech nedopustí trestného činu. "Prezident přihlédl k dosavadnímu řádnému životu jmenovaného, který v místě bydliště požívá dobré pověsti. Pan Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků," uvedla prezidentská kancelář ve zdůvodnění milosti. Klaus prý přihlédl i k tomu, že Bašta část trestu již vykonal, v minulosti nebyl trestán a žádost o milost podpořil i starosta Ivančic.

Krajský soud v Brně nejprve Baštu potrestal za pokus o vraždu šesti roky vězení. Vrchní soud poté rozsudek překvalifikoval na pokus o zabití a muži uložil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Nejvyšší soud ale vyhověl dovolání Nejvyššího státního zastupitelství a případ do Olomouce vrátil k novému projednání. Při novém procesu pak Bašta znovu odešel od vrchního soudu s šestiletým trestem za pokus o vraždu.

Podle stanoviska Nejvyššího soudu by měl být útočník souzen za vraždu, nikoliv za zabití v případě, kdy zloděj již krádež dokonal a je na útěku, případně prchá bez kořisti kvůli vyrušení. Jinak nadále platí, že člověk má právo bránit před zlodějem svůj majetek.

Tagy: trest milost

Zdroje: ČTK