Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Případ Davida Ratha zavání politickou objednávkou

Případ Davida Ratha zavání politickou objednávkou
David Rath | zdroj: Mediafax

Ústavní soud připustil, že případ bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha připomíná politickou objednávku. Rath podal ústavní stížnost proti svému zadržení do vazby, která sice v tomto ohledu nebyla vyslyšena, nicméně během jejího přezkoumávání došel ÚS k závěru, že minimálně v jednom bodě argumentace mají poslancovi právníci pravdu.

"Liknavý postup v ozřejmění místní příslušnosti státního zastupitelství zakládá mimo jiné důvod k pochybnostem o nestrannosti dozorujícího  státního zástupce a zákonnosti jeho postupu," píše se v Rathově ústavní stížnosti ze 7. července. Trestné činy, ze kterých je Rath obviněn, se měly udát na území hl. města Prahy nebo Středočeského kraje. Jeho případ byl ale nejprve řešen v Ústí nad Labem, odkud pochází dnes už vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí připustil, že tato námitka mohla být opodstatněná. „Ústavní soud přisvědčuje stanovisku stěžovatele, dle něhož v dostatečném předstihu před datem 14. května 2012, tedy před jeho zadržením Policií ČR, mělo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem povinnost postoupit věc místně příslušnému dozorujícímu státnímu zástupci, respektive vyloučit vlastní místní příslušnost k výkonu dozoru,“ píše se v rozhodnutí senátu Ústavního soudu.

Zdroje: