Pouť Solar Impulse 2 přerušily rozmary počasí

- Aktuality autor: red

Letoun Solar Impulse 2 vyrazí na třetí etapu své cesty kolem světa později, než se původně předpokládalo. V indickém Ahmabádánu, kde přistál minulé úterý po letu dlouhém 1465 kilometrů, totiž panuje špatné počasí. 

Přistání v Abú Dhábí

Přistání v Abú Dhábí,zdroj: Profimedia.cz

Podle meteorologů se v indické oblasti očekává hustá mlha. Na cestu do Váránasí a dál do Barmy se stroj vydá už podle nového harmonogramu a nejpozději ve středu,jak uvedl letecký tým na svém Twitteru.

Piloti Bernard Piccard a André Borschberg přitom chtěli Indii opustit už o víkendu. Jejich pobyt v Indii se nakonec protáhne na víc než jeden týden. Expedici nechtějí ohrozit tím, že by startovali za špatného počasí, které je pro letadlo se solárním pohonem rizikové.

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Impulse, které oba piloti vyzkoušeli při svých přeletech Evropy, Afriky a USA. Na svém povrchu má 17 tisíc fotovoltaických článků, které s pomocí litinových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel stroje je 72 metrů, což je více než u letadla Boening 747. Na rozdíl od něj váží jenom 2,3 tuny, tedy asi tolik jako osobní vůz.

Cesta obou dobrodruhů by měla trvat pět měsíců, z čehož 25 dní stráví ve vzduchu. Celá trasa by měla mít odhadem 35 tisíc kilometrů. Letadlo se na cestu vydalo na začátku března z Abú Zabí (Spojené arabské emiráty). Za nejsložitější část celé cesty považují oba piloti přelet na Tichým a Atlantským oceánem. Nejdelší etapou by měl být přelet nad z čínského Nankingu na Havajské ostrovy. Měla by trvat pět dní. 

Tagy: solární pohon Solar Impulse věda a technika

Zdroje: ČTK