Postavme na hranicích s Ruskem elektrický plot, vyzývá ukrajinský boháč

- Aktuality autor: Alina Holušová

Miliardář a gubernátor východoukrajinské Dněpropetrovské oblasti Ihor Kolomojskij navrhl novému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi postavit na hranicích s Ruskem plot s elektrickým proudem a ostnatým drátem. Porošenko se zatím nevyjádřil. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Cílem projektu je zabránit pronikání ze strany státu, který vede vůči naší zemi agresi. Tento projekt lze zrealizovat během šesti měsíců," citovala dalšího činitele dněpropetrovských úřadů Svjatoslava Olijnyka agentura Interfax-Ukrajina.

Mělo by jít o pevný kovový plot v délce 1920 kilometrů z velmi pevné oceli s ostnatým drátem. Bariérou by navíc procházel elektrický proud. Náklady stavby se odhadují na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Iniciátoři počítají s tím, že stěna bude stát na hranicích v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti.

V přístupu k plotu by měly bránit široké a hluboké příkopy a ostnaté dráty, a to jak z ukrajinské, tak ruské strany. Kromě toho by v prostoru mezi příkopy a stěnou měly být rozmístěny signální a protipěchotní miny.

Pokud jde o financování projektu, podle Olijnyka by se na něm podílely dárcovské fondy. Kromě toho vše, co je ke stavbě potřebné, se vyrábí na Ukrajině. Podílet se prý na ní může řada podniků Dněpropetrovské oblasti.

Ukrajinská vláda obviňuje Rusko, že přes hranici posílá pomoc proruským separatistům na východě Ukrajiny, včetně zbraní a lidské síly.

Tagy: Rusko Ukrajina ukrajinská krize

Zdroje: ČTK