Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Počítačový expert 'hacknul' letadlo, upravil mu směr

Počítačový expert 'hacknul' letadlo, upravil mu směr
Počítačový expert nechal jeden z motorů stoupat, takže letadlo začalo zahýbat (ilustrační snímek) | zdroj: Profimedia

Počítačovému bezpečnostnímu expertovi se podařilo během letu do Chicaga nabourat do řídicího systému letadla a lehce změnit jeho směr. Stačilo mu k tomu připojení k palubnímu zábavnímu portálu, píše server USA Today.

Chris Roberts ze společnosti One World Labs FBI přiznal, že se už dříve zkoušel dostat do systému letadla a že se mu to povedlo v 15 z dvaceti případů. U výslechu v února agentuře řekl, že se mu podařilo nabourat systém v letadlech Boeing 737, 757 a Airbus A-320.

K ovládání se dostal přes palubní zábavní portál pro cestující, ke kterému se připojil ze svého počítače, naboural hesla a přepsal počítačový kód pro ovládání motoru. Jednomu z motorů pak nařídil stoupání, což spustilo zatáčení letadla. Zároveň také použil program, který mu umožnil sledovat dění v kokpitu.

Roberts je uznávaný odborník na počítačovou bezpečnost a FBI poskytl všechny podklady a důkazy. Tím, že se opakovaně úspěšně pokoušel o nabourání do ovládání letadla, chtěl upozornil na slabá místa bezpečnostního systému.

Agenti FBI sice Robertsovi zabavili počítač, disky a další zařízení, která měl s sebou v letadle při posledním dubnovém "útoku" a varovali ho, že porušil federální zákony, nicméně obviněn nebyl. 

Zdroje:
USA Today