Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Paroubek: ČSSD dělá chybu, Pecina a Bublan jsou neloajální

Paroubek: ČSSD dělá chybu, Pecina a Bublan jsou neloajální
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že strana dělá účastí svých dvou zástupců v komisi pro výběr policejního prezidenta chybu. Až do příštích voleb bude údajně slyšet, že se na výběru podílela a nese za něj zodpovědnost, ačkoli je nový šéf policie už vybrán.

Podle Paroubka jsou navíc exministři vnitra, pozvaní do komise - tedy Martin Pecina a František Bublan - neloajální vůči stranickému šéfovi Bohuslavu Sobotkovi. "Rozhodnutí pánů Peciny a Bublana svědčí o tom, že si někteří lidí chtějí dělat v sociální demokracii, co chtějí," kritizoval Paroubek v úterním pořadu Impulsy Václav Moravce na rádiu Impuls.

Podle bývalého předsedy partaje je hloupost nechat se zatahovat do něčeho, o čem už je de facto rozhodnuto.

Nejžhavějšími kandidáty na post šéfa policie z pěti zbylých jsou Johnův náměstek Viktor Čech a náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Spekuluje se o tom, že má místo téměř jisté Čech - velký favorit Věcí věřejných. Podobné obavy jako Paroubek vyslovil nedávno i premiér Petr Nečas.

"Bublan s Pecinou budou jen dělat stafáž"

"Bublan s Pecinou budou dělat jenom stafáž... A my, sociální demokraté, budeme do příštích voleb slyšet, že jsme se na tom podíleli," řekl dále Paroubek. Pecina i Bublan jsou ochotni do komise vstoupit, pokud bude Nečas garantovat respektování jejího názoru.

Nečas se s Johnem sešel v úterý a nakonec se shodli, že bude výběrové řízení pokračovat, nicméně jej posoudí právníci, aby bylo vše v souladu se zákonem.

Paroubek navíc v pořadu vyslovil názor, že Nečasova vláda vydrží maximálně do jara. "Je to jako s tou vzducholodí. Když je naplněna vodíkem, horkým vzduchem nebo heliem, tak půjde nahoru, a když má velký náklad, tak klesá dolů," použil přirovnání.