Ombudsmanka odhalila další případy pochybení v péči o seniory

- Aktuality autor: roj

Při kontrolách neregistrovaných zařízení odhalila ombudsmanka Anna Šabatová špatné zacházení se seniory ve čtyřech zařízeních. Problémy se týkaly například zásahů do soukromí, špatného podávání léků i nedostatku jídla a pití.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Kontroly zjistily chyby v Penzionu pro seniory Atrium v Liberci, Domově na kopci v Červeném Újezdě na Teplicku, Penzionu Jiřinka v Brně a Penzionu Spokojené stáří v Luhačovicích.

V současné době však fungují už jen liberecké a luhačovické zařízení. Teplický domov je prázdný od loňského prosince, kdy z něj bylo odstěhováno všech 39 klientů, brněnské zařízení plánuje ředitelka do konce března zavřít.

Kontroly jsou součástí snahy ministerstva bojovat proti neregistrovaným ústavům sociální péče o seniory, které navenek fungují jako penziony, ve skutečnosti však poskytují sociální služby jako domovy pro seniory. Unikají tím však kontrolám.

A právě ty nyní objevily závažná pochybení. Platby za pobyt v některých případech přesahovaly průměrný starobní důchod, služby tomu však neodpovídaly. Šabatová zjistila například omezování osobní svobody, rizikové podávání léků, porušování hygienických standardů, ale i riziko podvýživy a dehydratace u klientů.

To, že personál stav klientů příliš neřešil, dokreslila mimo jiné i tím, že ve dvou zařízeních byli umístěni i německy hovořící senioři aniž by zaměstnanci německy uměli.

Tagy: Česko senioři ombudsmanka zdravotní péče v Česku sociální péče

Zdroje: ČTK