Odbory chtějí o tarifech jednat ještě s Nečasem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Odbory chtějí jednat o případných úpravách platových tarifních tabulek ještě s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Vláda má ve středu projednat příslušné návrhy změn zákoníku práce, tabulky zatím ne.

Řekl to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). K novému požadavku odborů se nechtěl vyjádřit, je to prý jejich právo. 

Z ranního jednání Drábka s odbory vyplynulo to, že by se tabulky pro příští rok měnit nemusely a systém odměňování by se upravil zřejmě až od roku 2012. Odbory podaly návrh na vytvoření pracovní skupiny, která by se tím zabývala.

Odboráři se chtějí ujistit u Nečase

Drábek s tím souhlasil pod podmínkou, že by se příští rok rozšířila možnost takzvaného pásmového odměňování. Umožňuje zvolit tarifní plat v celé škále mzdových stupňů, tedy bez striktního dodržování počtu odpracovaných let. Odbory se měly rozhodnout do odpoledne, zda takový návrh přijmou. 

"Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (Jaroslav Zavadil) mi sdělil telefonicky, že požadují, aby o tématu bylo ještě jednáno na úrovni premiéra," uvedl odpoledne Drábek. Neřekl by prý, že je to nyní tak, že by výsledky ranního jednání zcela padly. Vládě dá k projednání návrh, který byl formálně předložen úřadu vlády 

"Nebude se jednat o tarifních tabulkách, ale o úpravě zákoníku práce, to znamená o obecném vymezení, jak mají být koncipovány tarifní tabulky," řekl ministr. Vlastní tarifní tabulky se schvalují nařízením vlády a měly by podle něho přijít na řadu za několik týdnů. 

Snížení objemu peněz na mzdy o desetinu platí

Stále platí to, že vláda chce pro příští rok snížit objem peněz na mzdy zaměstnanců ve veřejné sféře o desetinu. Bude na jednotlivých resortech, jak se s tímto poklesem vyrovnají. 

Původní návrh uvádí, že bude jen jedna tabulka. Platy by nerostly automaticky podle počtu odpracovaných let, zaměstnavatelé by ale měly širší možnost přiznávat osobní ohodnocení. Odbory s tím ostře nesouhlasily. Kvůli změnám i vládnímu plánu snížit objem mezd ve veřejné správě o desetinu vyšlo v úterý do ulic zhruba 40000 lidí.

Tagy: změna 2012 odbory platy

Zdroje: ČTK