Odboráři prostávkují celý den, bude to 8. prosince

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Celodenní stávka na protest proti vládním úsporným opatřením čeká Česko přesně za měsíc, tedy ve středu 8. prosince. Oznámilo to v pondělí vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

K zaměstnancům státní a veřejné sféry se připojí i další odborové svazy. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly vlastní protest na 15. prosince, doplnil předseda konfederace Jaroslav Zavadil. S vládou chtějí odboráři ještě jednat, a požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity. 

Jeden z největších protestů od roku 1989

Zavadil uvedl, že podrobnosti o stávce probere ještě zasedání ČMKOS. Hlavním důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat.

Půjde zřejmě o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři například jen o dvouhodinové stávce. 

"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," řekla například předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Upozornila, že ke konci roku hrozí odchody z nemocnic nejen tisíce lékařů, ale i sestry a nezdravotnický personál, včetně odborníků na výpočetní techniku. 

České odbory se ke stávkám často neuchylují

Mezi největší protestní akce a stávky v Česku patřila zatím výstražná patnáctiminutová stávka, která se uskutečnila 21. prosince 1994. Podle ČMKOS tehdy přerušilo práci na půl milionu odborářů a k akcím na podporu jejich požadavků se připojilo téměř 1,7 milionu lidí.

O rok později se demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze zúčastnilo 90.000 lidí. V červnu roku 2008 se do hodinové výstražné stávky proti vládním reformám zapojilo 985000 lidí, protestovali zdravotníci, zastavila se městská hromadná doprava a na více než hodinu i provoz vlaků. 

Letos se velká protestní akce organizovaná odbory uskutečnila 21. září, kdy proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40000 odborářů. Mezi nimi byli policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci.

Tagy: stávka Vláda protest odbory prosinec

Zdroje: ČTK