Dealerovi drog hrozí za zavinění smrti dívky až 15 let vězení

- Aktuality autor: red

U Krajského soudu v Liberci začal proces s drogovým dealerem Ondrejem Gyngem, který podle obžaloby zavinil smrt sedmnáctileté narkomanky.

Pervitinem předávkovaná dívka vyskočila předloni ze sedmého patra panelového domu v Jablonci nad Nisou a zahynula. Obžalovanému hrozí deset až 15 let vězení.
Státní zástupkyně viní dvaapadesátiletého Gynga, že v noci na 19. července 2008 poskytl dívce dvakrát brzy po sobě pervitin. Halucinacemi postižená narkomanka vyšla odpoledne na balkon, zavěsila se na zábradlí a pak se pustila. Po pádu z velké výšky dopadla na trávník a na místě zemřela. Jedenáctkrát soudně trestaný Gyngo, drogový dealer a zloděj z Liberce, vinu na smrti dívky popřel. K obchodování s pervitinem i ke krádežím se však přiznal.

Podle obžaloby Gyngo hlavně v Liberci a v Jablonci nad Nisou prodal nebo dal pervitin 24 lidem - mnoha z nich ještě nebylo 18 a dokonce ani 15 let. Za rozšiřování drog mezi děti mu hrozí osm až 12 let vězení. Gyngo čelí také obžalobě z vydírání, za pervitin požadoval sex.
V době, kdy dívka vyskočila z balkonu, trpěla kromě halucinací i úzkostí, uvedli znalci. Byla rovněž v psychickém napětí a zmatená. Před neštěstím hledala ve skříních svého otce. Gyngo před dívčiným skokem z balkonu z bytu odešel a narkomanka tam zůstala s jeho známým. "Ona to udělala, já ji neuhlídal," prohlásil Gyngův známý bezprostředně po tragédii. Svědkyně neštěstí ze sousedního bytu na polici vypověděla: "Dívka říkala - Já se houpu, já budu lítat, a vypadala radostně."

Dívka se předávkovala pervitinem již v květnu 2008 a skončila s intoxikací v psychiatrické léčebně. Matka si ji odtamtud ale po několika dnech vyzvedla na vlastní odpovědnost. Po měsíci a půl její dcera po skoku z balkonu zemřela.
Znalci charakterizují Gynga jako asociálního sebestředného člověka s podprůměrným intelektem. Pervitin sice bral, ale sám se nedostal do závislosti na něm. Mezi jeho životními zájmy dominují drogy, sex a automaty. Právě za sex pervitin nabízel. Mezi jeho klienty patřili mimo jiné mladí lidé - uprchlíci z výchovných ústavů. Podle znalců Gyngo parazituje na společnosti, vydírá a zneužívá druhé a uchyluje se k podvodům a úskokům.

Jak vyplynulo z dnešního hlavního líčení, před umístěním do vazební věznice žil Gyngo z podpory a z dalších státních dávek a z častých krádeží. Za odcizené věci kupoval drogy. "Kradl jsem třeba šampony a do jedné prodejny jsem chodil mnohokrát za sebou," podotkl u soudu Gyngo.
Proces s Gyngem by měl pokračovat i ve čtvrtek.

Zdroje: ČTK