Nevolte TOP 09, vyzývají zdravotně postižení

- Aktuality autor: red

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) porovnávala volební programy politických stran kandidujících do Poslanecké sněmovny a jejich možné dopady na lidi s handicapem.

Lidem se zdravotním postižením a jejich blízkým doporučuje nedávat hlas TOP 09, jejíž program se prý neslučuje s hlavními cíli NRZP. 

"Strana TOP 09 má ve svém volebním programu prakticky likvidaci zákona o sociálních službách v jeho dnešní podobě," řekl předseda NRZP Václav Krása. Zejména zamýšlené výrazné omezení příspěvků na péči je podle něj v přímém rozporu se základními prioritami NRZP. 

"Zcela nepřijatelný" je podle rady i návrh TOP 09, aby příspěvek na péči závisel na majetkových poměrech žadatele. Příspěvek na péči by se pak fakticky stal chudinskou dávkou, upozorňuje. Nelíbí se jí ani záměr TOP 09 financovat sociální služby prostřednictvím poskytovatelů. Znamenalo by to prý návrat ke stavu, kdy občan byl zcela závislý na tom, jaké služby mu nabídne poskytovatel, a neměl možnost si zvolit službu podle své potřeby. 

NRZP oslovila šest partají, které mají podle předvolebních průzkumů šanci dostat se do Poslanecké sněmovny - ODS, ČSSD, TOP 09, Věci veřejné, KSČM a KDU-ČSL. Na dopisy rozeslané koncem dubna odpověděla podle NRZP pouze sociální demokracie, Věci veřejné a KDU-ČSL. 

Problematika lidí se zdravotním postižením je podle NRZP výslovně zmíněna v programech ODS, ČSSD, TOP 09, Věcí veřejných a komunistů. Třeba ODS chce zaměřit sociální podporu na zdravotně postižené, seniory, rodiče s malými dětmi a studenty formou částečných úvazků, snížit odvody na sociální pojištění o 7200 korun ročně za každý částečný úvazek pro tyto skupiny. Plánuje také podpořit domácí a dlouhodobou péči či sjednotit financování zdravotně-sociálních a ošetřovatelských služeb. 

ČSSD stejně jako ODS slibuje podporovat výstavbu bytů pro handicapované. Plánuje zlepšování kvality sociálních služeb, rozdělování dotací poskytovatelům sociálních služeb bez ohledu na zřizovatele podle komunitního plánu. Míní podpořit projekty zaměřené na integraci zdravotně postižených a podporu zaměstnanosti těchto lidí na trhu práce. 

Komunisté zamýšlejí odstraňovat stereotypy, legislativní a technické bariéry prohlubující společenské vyloučení handicapovaných a slibují finanční kompenzace rodinám, které jim toto vyloučení pomáhají překonat. Podobně jako programy těchto tří stran vyznívají podle NRZP i programy KDU-ČSL a Věcí veřejných.

Tagy: postižení

Zdroje: ČTK