Povodně vznikly jako v roce 97, na Odře je situace kritická

- Aktuality autor: red

Moravskoslezský hejtman vyhlásí v úterý večer kvůli povodním v kraji stav nebezpečí, který bude platit pro Bohumín, Karvinou a jejich okolí. Rozvodněná Bečva naopak mírně klesá. Meteorologové ovšem varují před dalším vydatným deštěm.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Troubky jsou z devadesáti procent pod vodou

V úterý během dne srážky přechodně zeslábly, meterologové ovšem varovali, že ještě mohou zesílit a ustávat budou až během dalšího dne. Ve čtvrtek by pak už měl být déšť jen občasný, a ne tak vydatný.

Záplavy, které v posledních dnech postihly sever Moravy, se podobají ničivým povodním z roku 1997. Tehdy vznikly kvůli silným dlouhotrvajícím dešťům z frontálního systému, který přišel od západu, nyní je důvodem fronta přicházející z jihu, nejde ale o bleskové lijáky podobné těm, které způsobily loňské povodně.

"V roce 1997 napršelo na Lysé hoře za čtyři dny až 450 litrů vody na metr čtvereční, nyní to bylo zhruba 300, je to pětina normálního úhrnu za celý rok," řekl klimatolog Jan Pretel. Připomněl, že takový příval vody nezvládne půda přijmout. Úkolem v takovýchto případech je pouze zmenšit následky povodní. 

Za 13 let, které uběhly od katastrofy, se ale podle Pretela zásadně zlepšila připravenost předpovědního a varovného systému. Lidé jsou informováni o nebezpečí rychleji. Co podle klimatologa zaostává, je ochrana na úrovni obcí, tedy výstavba suchých poldrů a dalších opatření v krajině. 

Sporná je podle Pretela výstavba v pravidelně zaplavovaných oblastech. Tuto otázku podle něho ale nepřísluší hodnotit lidem, kteří sami nebyli vytopeni. "Lidé tam mají kořeny, někteří se kvůli tomu odstěhovat nemohou," konstatoval. Dodal, že v tom případě je třeba přizpůsobit typ staveb v místech, jako jsou například Troubky na Přerovsku. 

A

Téměř dvoutisícovou obec, která se stala symbolem povodní roku 1997, v noci zaplavila voda z řeky Bečvy. Nyní je už z 90 procent zaplavena. Podle informací hejtmanství voda v obci místy dosahuje až 1,3 metru a její hladina stále mírně stoupá.

Na Přerovsku se situace zlepšuje, voda klesá

Situace ve většině měst na Přerovsku, které ohrožuje rozvodněná Bečva, je stabilní. Voda klesá v Hranicích, Lipníku i Přerově. Naopak v Kojetíně se stav zhoršil, voda z řeky Moravy, do které se Bečva vlévá, tam zaplavila například sportoviště. Voda dále způsobuje problémy zhruba dvacítce obcí na Hranicku, které jsou bez pitné vody. Nejhorší situace je v obci Troubky, kvůli povodním jsou její obyvatelé postupně evakuováni. V Přerově a v Teplicích nad Bečvou u Hranic nadále platí třetí povodňový stupeň. 

"Morava se vylila do lesů. Kompletně pod vodou je koupaliště a sportoviště u něj. Voda také protéká dvory a zahradami domů v této lokalitě. Provizorně jsme nechali ohradit silnici vedoucí na Přerov, což by mělo ochránit Přerovskou ulici, kde by voda napáchala obrovské škody," řekl starosta Kojetína Mojmír Haupt. 

Problémy v souvislosti s povodněmi trápí také asi 20 obcí na Hranicku, jejichž zhruba 7000 obyvatel je bez pitné vody z vodovodu. Vodohospodáři jim museli přerušit dodávky, protože rozvodněná Bečva zaplavila prameniště Ústí. "Obyvatele obcí nyní zásobujeme cisternami. Do odstraňování škod se budeme moci pustit, až opadne voda. Nejprve bude nutné opravit poškozená elektrická zařízení, poté studnu vyčerpat a vydezinfikovat. Je to určitě otázka dnů," řekl ředitel přerovských vodovodů a kanalizací Miroslav Dundálek. ¨

V Přerově v noci hladina řeky vystoupala téměř k sedmi metrům a na několika místech se vylila. Zaplavila tenisové kurty, fotbalové hřiště v části Kozlovice a některé místní komunikace. Většina zaplavených komunikací se podle mluvčího radnice Bohuslava Přidala už podařilo zprůjezdnit. "Předpovědi ale nejsou příznivé, situace se může zhoršit," uvedl mluvčí. 

Rozvodněná Bečva v Přerově zaplavila také teplárnu, která je kvůli tomu mimo provoz. Bez tepla a teplé vody zůstalo asi 40000 obyvatel města. Kvůli povodním jsou navíc na Přerovsku zřejmě stovky domácností bez elektřiny. Energetici totiž musejí kvůli zvýšené hladině řeky vypínat distribuční trafostanice. 

V Hranicích už hladina Bečvy klesla ke čtyřem metrům. Voda opadla z většiny zaplavených míst. "Lidé z postižených lokalit se již pustili do prvních úklidových prací," řekl mluvčí města Petr Bakovský. Voda opadává také v Lipníku nad Bečvou, kde ale stále zůstává pro osobní dopravu zavřený most přes řeku Bečvu směrem do Týna nad Bečvou. Jezdí po něm pouze autobusy. 

Vodohospodáři vyhlásili třetí povodňový stupeň na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou u Hranic a v přerovské části Dluhonice v pondělí. Týž den večer vyhlásil hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík stav nebezpečí na Hranicku a Přerovsku. Opatření by mělo platit do pátečních 12:00. Podle hejtmana kraj bude nyní potřebovat zejména vysoušeče a dezinfekční prostředky.

Stav nebezpečí bude platit pro Bohumín, Karvinou a okolí

Moravskoslezský hejtman vyhlásí od dnešních 21:30 kvůli povodním v kraji stav nebezpečí, který bude platit pro Bohumín, Karvinou a jejich okolí. Situace v těchto oblastech je nadále kritická, řekl hejtman Jaroslav Palas. 

V 21:30 se tak v Ostravě sejde poprvé v souvislosti se současnými povodněmi krajský krizový štáb. Podle Palase bude vyhlášením stavu nebezpečí řízení záchranných prací pružnější. 

"Za stavu nebezpečí hejtman vydává rozhodnutí, která umožňují krizovým štábům ve zmíněných oblastech promptně reagovat. Celé řízení se tak stane operativnější nejen z pohledu současnosti, ale i budoucí obnovy zaplaveného území," uvedl Palas, který stav nebezpečí vyhlásí na základě žádostí karvinského primátora a bohumínského starosty. 

Na vyhlášení stavu nebezpečí se dopoledne usnesla krajská povodňová komise, kterou večer nahradí krizový štáb. Podle komise hladiny řek v kraji stále kolísají, klesají a opět stoupají. Kritická je situace především v Bohumíně, kde je ohrožena důležitá rozvodna elektřiny. "Společně s ČEZ hledáme alternativy pro případ, že by při jejím zaplavení došlo k odstavení města," řekl Palas. 

Podle mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarové je rozvodna zatím v provozu a situaci se po 11:00 podařilo stabilizovat. "V současné době se naváží jíl a staví hrázka, hasiči odčerpávají vodu, takže hladina vody klesla o 20 centimetrů," popsala situaci mluvčí. Zaplavení trafostanice by znamenalo přerušení dodávky elektřiny pro velkou část města, kde žije 23000 obyvatel. Voda v Bohumíně ohrožuje i další rozvodnu v nedaleké Jateční ulici. 

V Ostravě se situace stabilizuje, objevuje se rabování

Také povodňová komise města Ostravy má už za sebou dopolední jednání. V Ostravě se během dopoledne situace stabilizovala, proto komise nemusela přijmout žádná mimořádná opatření. "Není nutné připravovat další evakuace," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Kvůli počasí je například uzavřená ostravská zoologická zahrada, v jejímž areálu jsou vyvrácené stromy a odplavená půda.

Objevují se ale případy, které musí řešit kriminalisté. Několik lidí se snažilo už v pondělí v Ostravě vloupat do částečně zatopeného objektu. Policie všechny díky oznámení svědků zadržela.

Kriminalisté na případu pracují, podrobnosti nechtějí zatím zveřejňovat, sdělila Darina Majková z moravskoslezské policie. Neupřesnila, jestli se opravdu jednalo o rabování. 

"Mohu pouze potvrdit případ vloupání do částečně zatopeného objektu na Ostravsku. Na základě oznámení občanů byly na místě zadrženy podezřelé osoby," řekla Majková. Počet zadržených lidí, ani jestli už byli obviněni z nějakého trestného činu, nesdělila. "V současné době na případu pracujeme, další podrobnosti budou ve středu," dodala.

Tagy: záplavy morava průšvih povodně

Zdroje: ČTK