Poslanci přehlasovali veto Klause, mateřská se zvýší

- Aktuality autor: red

Matky, které jsou doma s dětmi, budou od 1. června dostávat vyšší mateřskou. Rozhodli o tom v úterý poslanci, když přehlasovali veto prezidenta k novele zákona o nemocenském pojištění.

Mateřská se bude od června vyplácet opět ve výši 70 procent vyměřovacího základu místo současných 60 procent. Všem matkám bude také doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce. Změny budou stát zhruba dvě miliardy korun. 

Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených. "Návrh reaguje na přijetí nevyváženého kompromisu vůči rodinám s dětmi. Snížení příspěvku v mateřství znamená snížení příjmu až o 20 procent," uvedla místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Podotkla, že je třeba přijímat taková úsporná opatření, která nebudou na úkor rodin s dětmi. 

Naopak proti se postavili členové ODS a TOP 09. Těm vadí, že novela zákona přijde státní kasu přibližně na dvě miliardy korun. Poslanec ODS Michal Doktor prohlásil, že Česká republika bude mít v září nebo říjnu velké rozpočtové problémy, protože nehospodaří odpovědně. Státu prý budou chybět peníze, protože nedodržuje schválený rozpočet. 

Nároky na státní rozpočet vyčítal novele i prezident, když ji odmítl podepsat. 

Součástí návrhu je také změna v proplácení ošetřovného, což je dávka, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří zůstávají doma s nemocnými dětmi. V současnosti je jim dávka proplácena až od čtvrtého dne nemoci, stejně jako mateřská. Od června budou mít nárok na finanční kompenzaci již od prvního dne. 

Mateřská byla loni snížena kvůli státním úsporám ze 70 procent vyměřovacího základu mzdy na 60. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20000 korun, dostala začátkem roku 2010 na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok.

Tagy: materska

Zdroje: ČTK