Nesnášíte Facebook? Tak zkuste 'hipsterskou' Ello

- Aktuality autor: Alina Holušová

Vadí vám Facebook, zároveň ale chcete být na nějaké sociální síti? Komunitní server Ello působí tak trochu hipstersky, ale nabízí alternativu mainstreamovému portálu, který řadu lidí otravuje reklamami a nepříliš kvalitní ochranou soukromí. Ello ovšem získává víc a víc na popularitě a tak otázkou je, zda se i z ní časem nestane obdoba toho, proti čemu se nyní vyhrazuje. 

Sociální síť Ello

Sociální síť Ello,zdroj: Archiv

Ello loni založila skupina umělců a programátorů v čele s Paulem Budnitzem, který v minulosti mimo jiné navrhoval roboty. Síť byla původně soukromá. O něco později se však otevřela novým uživatelům. Přihlásit se na ní však sám od sebe nemůžete, musíte mít pozvání od některého z uživatelů. Pozvánky jsou ovšem i tak omezené, a zájem naopak velký, takže se dokonce draží na internetu. Na eBayi se prodává dokonce v přepočtu až za více než 10 tisíc korun.

Podle některých informací získává Ello každou hodinu až 35 tisíc žádostí, takže není divu, že je někdo ochotný si za členství připlatit.

Zakladatelé Ello vsadili na kritiku Facebooku a jak se zdá, zatím se jím to vyplácí. Tvrdí, že neprodávají ani reklamu, ani neobchodují se soukromými údaji uživatel.  "Věříme, že komunitní síť může být silným nástrojem. Ne ale nástrojem k podvádění, vynucování a manipulování, ale místem spojení, tvoření a oslavy života. My nejsme produkt," uvádí v oficiálním prohlášení společnost sídlící ve Vermontu.

Ello je zdarma, pokud nepočítáte "podvádění" v podobě kupčení s pozvánkami. Zpoplatněny jsou jen prémiové služby. Otázkou ovšem je, jak dlouho se jí podaří udržet zásady, které si vytyčila. Příliv nových uživatelů může provozovatele alternativní sociální sítě časem nepříjemně překvapit. 

Tagy: Facebook internet sociální sítě Ello

Zdroje: ČTK,Vlastní