EU kvůli Rusku odložila obchodní dohodu s Ukrajinou

- Aktuality autor: Alina Holušová

Brusel odložil platnost dohody o volném obchodu s Ukrajinou, která je součástí asociační dohody, na počátek roku 2016. Na odkladu se 12. září dohodli eurokomisař pro obchod Karel De Gucht, ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin a ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Teprve nyní to unie potvrdila oficiálně.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Moskva slíbila, že do doby, než obchodní dohoda vejde v platnost, Rusko nebude provádět žádné změny v rámci svých obchodních vztahů s Ukrajinou.

Zatím se Ukrajinci musí spokojit se slibem, že jim EU prodlouží jednostranné uvolnění přístupu ukrajinského zboží na unijní trh, které mělo platit jen do začátku listopadu, tedy do původního termínu, kdy měla začít platit obchodní dohoda.

Za odkladem platnosti dohody o volném obchodu stojí Rusko, které si vyžádalo trojstranná jednání o úpravě smlouvy. Ruský prezident Vladimir Putin o to písemně požádal předsedu Evropské komise Josého Barrosa.

Zda se podoba dohody nakonec pod tlakem Ruska skutečně změní, není rozhodně jasné. Podle českého velvyslance při EU Martina Povejšila ani Brusel, ani Kyjev nic měnit nechce. "Obecné povědomí a pocit je, že ruská strana - tedy ani prezident Putin - v zásadě nemůže zasahovat do bilaterálního vztahu mezi Evropskou unií a Ukrajinou," komentoval to český diplomat.  

Tagy: Rusko Ukrajina Evropská unie ukrajinská krize asociační dohoda rusko-ukrajinská krize obchodní dohoda

Zdroje: ČTK,Vlastní