Na Antarktidu odjela česká expedice

- Magazín autor: Danica Klein

Dvacetičlenný tým v pondělí před půlnocí vyrazil přes Frankfurt a Santiago de Chile na Mendelovu polární základnu v Antarktidě, která vznikla před šesti lety a provozuje ji brněnská Masarykova univerzita. V nejpočetnější skupině za posledních sedm let je 14 vědců, zbytek jsou specialisté, kteří se starají o provoz stanice. Vědci se zabývají výzkumem klimatu, sdělila mluvčí univerzity Tereza Fojtová. 

Expedice na Antarktidě

Expedice na Antarktidě,zdroj: national-geographic.cz

Kdy dorazí expedice na základnu na ostrově Jamese Rosse není jisté, záleží na počasí. Z Patagonie pojede chilským armádním ledoborcem na vojenskou základnu a odtud poletí za příhodných povětrnostních podmínek vrtulníkem, případně se přeplaví na plovoucím pontonu. Přelom roku je pro výzkum ideální, protože na jižní polokouli vrcholí léto a v příznivém případě zde panují podmínky srovnatelné se zimou v ČR. Návrat vědci plánují tradičně zhruba na půlku března. 

Budou zkoumat lokální klimatické podmínky odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měřit a hodnotit rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Soustředí se na tzv. antarktické oázy, což jsou míst,a odkud ustoupil ledovec. Sledují, jak se zde uchytil život v podobě řas a lišejníků v drsných klimatických podmínkách, a zaznamenávají změny počasí. 

Budou také měřit a modelovat škodlivé ultrafialové záření během každoročního úbytku stratosférického ozonu nad Antarktidou. Navážou na dosavadní výzkum, při němž sledují vliv drsných klimatických podmínek na tamní vegetaci. Zaměří se také na biodiverzitu mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

Tagy: vědci Antarktida

Zdroje: ČTK