Poklidného Silvestra narušil požár chaty. Plameny napáchaly škodu za milion

- Aktuality autor: Danica Klein

Hasiči v Liberci likvidovali na Silvestra požár chaty v chatové oblasti za průmyslovou zónou, škoda je milion korun. Jinak ale byla podle hasičů letošní silvestrovská noc v Libereckém kraji z těch klidnějších. Na Českolipsku zapálila zábavná pyrotechnika kontejner, na Liberecku uklízeli olejovou skvrnu, informoval operační důstojník Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. 

Požár chaty

Požár chaty,zdroj: pozary.cz

Požár chaty v Liberci byl na operační středisko hasičů nahlášen na Silvestra krátce po 20:30. "Hořelo v ulici V Samotě, když jednotky na místo dorazily, stála už chata v jednom plameni," řekl operační. Hasiči museli ze sklepa vynést dvoukilogramovou propanbutanovou bombu, jinak se ale snažili hlavně zabránit rozšíření požáru na okolní objekty. "Ze samotné chaty mnoho nezbylo," poznamenal pracovník operačního střediska. Zraněn nikdo nebyl, příčiny požáru se vyšetřují. 

Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové nebyl požár chaty jediný. "Během Silvestra vyjížděli hasiči v Libereckém kraji celkem k šesti událostem. Čtyřikrát šlo o požár, dvakrát o únik nebezpečných látek," řekla dnes Štrauchová. Žádný další požár ale nebyl tak vážný. Mimo jiné hořel krátce před silvestrovskou půlnocí v České Lípě plastový kontejner na tříděný odpad. "Škoda je za 15.000 korun," dodala Štrauchová. 

Poranění hlavy při řvačce

Na Nový rok se nezastavili ani záchranáři. "Za prvních 15 hodin roku 2013 jsme vyjížděli ke 179 případům," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Záchranáři mimo jiné vyjížděli po půlnoci do Václavic na Liberecku k muži, který si poranil ruku zábavnou pyrotechnikou, ženu s popáleninami od rachejtlí ošetřovali zase v Křižanech. "Oba jsme předali na liberecké traumacentrum" řekl Mackovík. Do Harrachova vyjížděli záchranáři po půlnoci k muži, který se zranil na snowboardu a zkolaboval. K dalšímu lyžaři vyjížděli ráno na Jizerku, zkolaboval na běžkách a vrtulník ho dopravil do Liberce. 

Rušnou noc zažili i lékaři v liberecké nemocnici. Jen na traumatologii ošetřili za noc 14 pacientů. "Nejvážnější poranění utrpěl šestačtyřicetiletý muž, kterému poranila ruku zábavná pyrotechnika, už je po operaci," řekla mluvčí liberecké nemocnice Věra Dentonová. Jiný muž podle ní utrpěl zřejmě při rvačce poranění hlavy, další pacienty ošetřovali lékaři s poraněním od skla či drobnými úrazy. Dva lidé skončili podle ní na nově otevřené záchytce, jeden z nich byl ale předán do nemocnice. 

Všichni přežili

Podobně to vypadalo i v dalších nemocnicích. "Na chirurgické ambulanci jablonecké nemocnice bylo během silvestrovské noci ošetřeno 25 pacientů, z toho dva se zraněním z používání pyrotechniky, nebyla ale vážná. Jinak převažovaly zlomeniny a řezné rány," řekla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová. Také v českolipské nemocnici ošetřili v noci několik poranění. "V pěti případech šlo o případy napadení a rvačky, nešlo ale o těžká poranění," dodal mluvčí nemocnice Petr Pokorný. 

Jako tradičně se na Silvestra nezastavila ani policie, vyjížděla k desítkám případů. Jen na Českolipsku měli za 24 hodin od silvestrovského do novoročního rána na 60 výjezdů, běžně přitom řeší tak dva, tři. "Většinou šlo o rvačky a domácí potyčky zaviněné alkoholem, zažili jsme ale i horší silvestrovské noci," řekl dnes ráno operační důstojník českolipské policie. Všechny rvačky se podle něj obešly bez vážných zranění. "Přežili všichni, lékařské ošetření většinou odmítali," poznamenal.

Tagy: požár Škoda Liberec chata

Zdroje: ČTK