Mubarak rezignoval, armáda rozpustí vládu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Egyptský prezident Husní Mubarak v pátek po osmnácti dnech masových protivládních protestů odstoupil z funkce. Své pravomoci podle agentury AP předal armádě, která rozpustí vládu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V egyptské televizi to oznámil viceprezident Umar Sulajmán. Prezidentovu rezignaci v ulicích Káhiry oslavují desetitisíce lidí. "Lid sesadil režim," skandují podle agentury Reuters protestující na káhirském náměstí Tahrír (Osvobození). 

Egyptská nejvyšší vojenská rada, která převzala po rezignaci prezidenta Husního Mubaraka moc, rozpustí vládu a pozastaví činnost obou komor parlamentu. Rada chce vládnout ve spolupráci s hlavou ústavního soudu. Uvedla to televize Al-Arabíja.

Jeden z korespondentů BBC upozorňuje, že Mubarakova rezignace vypadá jako vojenský převrat. Byla prý porušena ústava, protože při abdikaci prezidenta má jeho pravomoci převzít předseda parlamentu - Lidového shromáždění. Nová hlava státu musí být podle ústavy zvolena do 60 dnů.

Baradej: Nejlepší den mého života

Nejvýraznější egyptský opoziční politik Muhammad Baradej označil pátek 11. února 2011 za nejlepší ve svém životě. "Země byla osvobozena," prohlásil. 

Mubarakovo odstoupení požadovali demonstranti od začátku protestů. Egyptský prezident učinil postupně několik ústupků. Slíbil, že již nebude kandidovat v zářijových volbách a ve čtvrtek předal část pravomocí viceprezidentovi. V pátek splnil hlavní požadavek protestujících a rezignoval.

 

Hlavní události téměř třítýdenních nepokojů v Egyptě, které ukončily třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka (podle nepotvrzené bilance OSN si protesty vyžádaly nejméně 300 obětí):

25. ledna - Začaly protivládní protesty za účasti asi 15 tisíc lidí, z toho 10 tisíc v Káhiře. V Káhiře zemřel policista, v Suezu tři mrtví, stovky lidí byly zadrženy. Demonstranti si stěžovali na stoupající ceny potravin, nedostatek pracovních míst a autoritářskou vládu. Žádali odstoupení Mubaraka i premiéra Ahmada Nazífa, rozpuštění parlamentu a vytvoření národní vlády. 

26. ledna - Další protesty navzdory tomu, že je úřady zakázaly. Další tři mrtví, 500 zatčených. 

27. ledna - Násilné protesty převážně mimo hlavní město. Do Egypta se vrátil bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, nejvýraznější opoziční egyptský politik a nositel Nobelovy ceny za mír. 

28. ledna - Proti demonstracím v Káhiře tvrdě zasáhla policie; úřady nasadily armádu. Do čela protestů se postavil Baradej, který se vzápětí ocitl v domácím vězení. V zemi byla ochromena internetová síť. V Káhiře, Suezu a Alexandrii vyhlášen zákaz nočního vycházení. 

29. ledna - Mubarak oznámil rozpuštění vlády a slíbil reformy, premiérem jmenoval Ahmada Šafíka a poprvé za 30 let obsadil funkci viceprezidenta, jímž se stal šéf tajné služby Muchabarat Umar Sulajmán. 

31. ledna - Mubarak vyměnil třetinu ministrů ve vládě včetně ministrů financí a vnitra. Armáda oznámila, že nepoužije síly proti účastníkům demonstrací. 

1. února - Více než milion lidí demonstroval v zemi za odchod Mubaraka; ten jen přislíbil, že nebude znovu kandidovat v podzimních volbách hlavy státu. 

2. února - Centrum Káhiry ovládly potyčky stoupenců a odpůrců Mubaraka; střety si vyžádaly tři mrtvé a na 1500 raněných. 

3. února - Vláda se pokusila o vstřícné kroky: premiér se omluvil za násilí a viceprezident ujistil, že ani Mubarakův syn nebude usilovat o prezidentskou funkci. 

5. února - Demisi podal výkonný výbor vládnoucí Národní demokratické strany (RDC) včetně zástupce generálního tajemníka RDC Gamála Mubaraka, syna prezidenta. 

6. února - Viceprezident Sulajmán jednal se zástupci opozice, mezi nimiž byli poprvé i členové zakázaného Muslimského bratrstva. Dohodli se na vytvoření zvláštního společného výboru právníků, kteří mají připravit návrh změny ústavy. 

7. února - Vláda slíbila vyšetřit údajné podvody při loňských parlamentních volbách a korupci v úřadech a zvýšit platy a důchody státních zaměstnanců. 

10. února - Do série stávek se kromě tisíců státních zaměstnanců zapojili i lékaři, právníci a pracovníci veřejné dopravy. V projevu k národu Mubarak oznámil předání části pravomocí viceprezidentovi. Tisíce demonstrantů, kteří očekávali prezidentovu rezignaci, poprvé od zahájení protestů zamířily k prezidentskému paláci. Jeden z hlavních vůdců opozice Baradej v reakci na projev vyzval armádu, aby zemi spasila. 

11. února - Armáda slíbila, že zruší výjimečný stav, který v zemi platí od roku 1981, "jakmile to poměry dovolí", a zaručí svobodné volby. Zároveň vyzvala demonstranty, aby odešli domů a život v Egyptě se tak mohl vrátit k normálu. Po celé zemi demonstruje asi milion lidí. Viceprezident Sulajmán oznámil, že prezident Mubarak odstoupil z funkce a své pravomoci předal armádě.

Tagy: protesty Egypt mubarak

Zdroje: ČTK