Mongolský prezident do Česka přicestoval netradičně vlakem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 1. 2015 22:09) - Aktuality autor: art

Do Česka v neděli navečer dorazil mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Do Prahy přijel vlakem, takže tradiční přivítaní se nekonalo na Hradě, ale na pražském hlavním nádraží. 

Až pojede Zeman na reciproční návštěvu Mongolska, že mu tamní hlava státu ukáže v tradičním kroji spoustu místních zajímavostí tak, jako na snímku čínskému prezidentovi

Až pojede Zeman na reciproční návštěvu Mongolska, že mu tamní hlava státu ukáže v tradičním kroji spoustu místních zajímavostí tak, jako na snímku čínskému prezidentovi,zdroj: Profimedia.cz

Elbegdordž přijel z Berlína vlakem EuroCity s početnou delegací v půl osmé večer. Byl mu vyhrazen celý vagon první třídy, který byl zapřažen přímo za lokomotivou. Na vlakovém nádraží ho čekali zásupci prezidentské kanceláře, ministerstva zahraničí a mongolské ambasády. Prezidenta oficiálně přivítal šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Elbegdordž si mimo jiné potřásl rukou s tiskovým mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem a hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

S prezidentem přicestoval mimo jiné i mongolský ministr zahraničí Lundeg Purevsuren, který s českým diplomatickým resortem bude jednat o možnosti rozvoje spolupráce. Mongolského prezidenta bude jeho český protějšek Miloš Zeman hostit až do úterý. Elbegdordž se sejde také s Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou komor parlamentu.

Jednat v Česku bude nejspíš o ekonomických tématech. Nezapomene ale ani na studenty, navštíví proto Univerzitu Karlovu a katedru mongolistiky. 

Aby představitel nějaké země přicestoval jinak než leteckým speciálem je značně netradiční. Naposledy do české metropole tímto stylem přicestoval před čtyřmi lety tonžský král, který byl ale na návštěvě země soukromě. Podobná mimořádná návštěva se naposledy konala zhruba před 30 lety. 

Tagy: Česko Mongolsko český prezident česká politika česká diplomacie

Zdroje: ČTK