Medveděv vyhrožuje USA sankcemi, jakými?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ruský premiér Dmitrij Medveděv pohrozil "symetrickou i asymetrickou odpovědí" Spojeným státům, pokud Kongres USA přijme "Magnitského zákon" se sankcemi pro ruské hodnostáře za porušování lidských práv. Podobné hrozby Kreml dříve pronášel v souvislosti s americkými plány na vybudování protiraketové obrany v Evropě. 

"(...) naprosto se nám to nelíbí. Je vůbec nepřípustné, aby se jedna země snažila takovým způsobem vnutit svou vůli druhé zemi. V tom spočívá podle mého názoru velká chyba amerických zákonodárců i celého amerického establishmentu," prohlásil Medveděv v dnešním rozhovoru pro list Kommersant. Pohrozil, že zákon vyvolá "symetrickou i asymetrickou reakci" jako za sovětských dob. "Je to nutné? Zdá se mi, že nikoli. Ani oni (Američané) z toho nic dobrého nezískají," dodal bez dalšího upřesnění ruské reakce. 

Dříve slibovaná "symetrická odpověď" zatím budila v ruském tisku posměch: sotva by zákaz vstupu do Ruska či zmrazení kont v ruských bankách mohlo vážně postihnout Američany, kteří se podíleli třeba na dopadení a odsouzení ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Komentátoři viděli problém spíše v tom, že Moskvě se ani po letech nepodařilo odhalit a potrestat strůjce Magnitského osudu, ačkoli sám Medveděv ještě jako prezident sliboval objasnit tento skandální případ. 

Kauza Magnitskij je ruskou známkou nedodržování lidských práv

Sergej Matgnitskij byl mladý ruský právník ve službách zahraničního investičního fondu, který za nevyjasněných okolností zemřel před třemi lety v moskevské vazební věznici. Uvězněn byl poté, co upozornil na obrovské rozkrádání ruského státního majetku. Podle ruských obhájců lidských práv byl ubit k smrti, stíhán je však jen vězeňský lékař. Současně se úřady snaží dosáhnout posmrtného Magnitského odsouzení za údajné daňové úniky, které podle úřední verze vedly k jeho zatčení. 

V reakci na záhadné úmrtí americká Sněmovna reprezentantů tento měsíc spolu se zrušením takzvaného Jacksonova-Vanikova dodatku, který od roku 1974 omezoval obchod s Moskvou, schválila velkou většinou i "Magnitského zákon". Ten vystavuje ruské činitele za porušování lidských práv sankcím. O novém zákonu budou ještě hlasovat američtí senátoři. 

Medveděv se snaží neztratit tvář

Medveděv současně varoval Evropu před "nemístným a nesmyslným" následováním amerického příkladu, i když "euroatlantická solidarita" podle jeho slov funguje s "tvrdou subordinací a disciplínou", jaká dříve platila v někdejším socialistickém táboře mezi Moskvou a jejími satelity. 

Podle některých amerických zákonodárců má "Magnitského zákona" zajistit, aby Washington i po zrušení Jacksonova-Vanikova dodatku měl nějakou páku na Moskvu, pokud jde o lidská práva. Rusko se stalo v srpnu členem Světové obchodní organizace (WTO), a tím pádem musí snížit dovozní cla a více otevřít svůj trh. Pokud by však Kongres nezrušil Jacksonův-Vanikův dodatek, USA by nemohly z nových obchodních pravidel těžit. Podle ekonomů by se po normalizaci obchodních vztahů mohl americký vývoz do Ruska za pět let zdvojnásobit z nynějších 11 miliard dolarů za rok (220 miliard korun).

Tagy: Rusko USA cenzura totalitní režim Sovětský svaz sankce

Zdroje: ČTK