OSN hlasuje o přijetí Palestiny jako pozorovatelského státu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Izrael v reakci na hlasování o novém statusu Palestiny v OSN nezruší žádnou z předchozích dohod s Palestinci. Sdělil to dnes mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor. Valné shromáždění OSN má dnes hlasovat o rezoluci, která Palestině, jež je nyní stálou pozorovatelskou entitou, zaručí status nečlenského pozorovatelského státu OSN. 

USA a Izrael jsou proti, protože podle nich se musí o palestinské státnosti rozhodnout jedině v bilaterálních rozhovorech s Izraelem. Mezi 193 členy VS OSN mají už nyní ale Palestinci přijetí rezoluce zajištěno. Některé agentury spekulovaly, že jak USA, tak Izrael by mohly sáhnout k odvetným opatřením v podobě omezení finanční pomoci a vypovězení dohod. 

 

"Nemáme v úmyslu zrušit žádnou z uzavřených dohod, zejména hospodářských. Vše, co po hlasování učiníme, je to, že budeme tyto dohody do písmene dodržovat," řekl Palmor. Tím, že se Palestinci obrátili s rezolucí na VS OSN, podle něj "zjevně porušují závazky, které převzali, to znamená, že konflikt s Izraelem budou řešit prostřednictvím vyjednávání, a nikoli jednostrannými kroky". 

Význam je hlavně symbolický

Náměstek ministra zahraničí Danny Ajalon označil palestinský postup "za virtuální krok bez obsahu" a také on dnes v rozhlase hovořil o "závažném porušení" uzavřených mírových dohod. Izrael se podle jeho slov bude po hlasování cítit těmito dohodami "méně vázán". Kromě jiného by mohl podle Ajalona omezit bezpečnostní spolupráci s palestinskou samosprávou na západním břehu Jordánu. 

Na americké zpravodajské webové stránce The Daily Beast se k záležitosti vyjádřil také bývalý izraelský premiér Ehud Omert, který na rozdíl od současné vlády s Palestinci vyjednával. V jejich kroku ve VS OSN nevidí nic, co by nebylo "v souladu se základním konceptem řešení v podobně dvou států". Mírové rozhovory mají skončit vytvořením Palestiny jako státu, který bude v sousedství Izraele. 

Izrael nechce opouštět území dobitá neprávem

"Nevidím důvod být proti. Jakmile OSN položí základ této myšlence, musíme se my v Izraeli pustit do zásadního procesu vyjednávání, abychom se dohodli na hranicích založených na linii z roku 1967 a abychom vyřešili další otázky," řekl Olmert. 

Hranicí z roku 1967 se rozumí návrat do hranic platných do izraelsko-arabské války z tohoto roku. Izrael v ní obsadil západní břeh Jordánu i pásmo Gazy a také východní Jeruzalém. Na těchto územích chtějí Palestinci vytvořit svůj stát. 

"Je na čase podat ruku a povzbudit umírněné mezi Palestinci," sdělil Olmert. Podle něj je jimi předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a premiér vlády v Ramalláhu Salám Fajad.

Tagy: USA OSN Izrael Palestina mír

Zdroje: ČTK